Sněmovna se vrátila k debatě o návrhu ANO na vyslovení nedůvěry vládě

Petr Fiala
Petr Fiala
Foto: Profimedia
Publikováno: 18. 1. 2023

němovna se dnes ráno vrátila k debatě o návrhu opozičního hnutí ANO na vyslovení nedůvěry koaliční vládě Petra Fialy (ODS). Druhý jednací den schůze zahájilo vystoupení pirátského ministra Michala Šalomouna, který přiblížil legislativní činnost kabinetu. Do běžné debaty je aktuálně přihlášeno pět desítek poslanců z opozičního i vládního tábora. Vzhledem ke sněmovní koaliční většině i omluvám některých opozičních zákonodárců je téměř jisté, že ani nynější druhý pokus o svržení kabinetu nebude úspěšný.

Šalomoun mimo jiné uvedl, že Fialova vláda za rok navrhla srovnatelný počet zákonů, jako činil roční průměr předchozího kabinetu Andreje Babiše (ANO). Počet dalších právních předpisů, tedy nařízení vlády a vyhlášek, vydaly nynější kabinet a ministerstva podle Šalomouna v průměru více. Po něm k řečnickému pultu dorazil ministr kultury Martin Baxa (ODS). I první, úterní jednací den využila řada ministrů díky přednostnímu řečnickému právu k představení své dosavadní práce i plánů do budoucna.

V úterní jednací den trvala diskuse skoro 12 hodin a ovládli ji zástupci vládního tábora. Schůze se koná před finále volby prezidenta, v němž se utkají bývalý vysoce postavený voják Petr Pavel a předseda ANO Babiš. Někteří vládní politici vinili ANO z toho, že schůze je součástí Babišovy kampaně. Zástupci ANO to popírali a poukazovali na to, že Babiš v dolní komoře nebyl. Omluvil se i dnes.

K tomu, aby kabinet padl, se musí pro nedůvěru vyslovit nadpoloviční většina všech poslanců, tedy nejméně 101. Opoziční ANO a SPD mají v plné sestavě 92 hlasů.

V úterý trvala vystoupení ministrů do večera. Pak vystupovali v běžné debatě zejména poslanci vládního hnutí STAN, opoziční zákonodárci na ně mohli krátce reagovat. Z opozičních představitelů se k projevům i díky přednostním řečnickým právům dostali tři zástupci ANO Alena Schillerová, Klára Dostálová a Karel Havlíček a předseda SPD Tomio Okamura.

V 10:00 se v místnosti poblíž jednacího sálu Sněmovny sešli ministři na pravidelném zasedání, které se obvykle odehrává ve Strakově akademii. Vicepremiér Vít Rakušan (STAN) novinářům řekl, že technické komplikace koalice překoná a "vydrží". Je podle něj právem opozice jednání o nedůvěře vyvolat. "Aktivně se diskuse účastníme, obhajujeme dobré kroky vlády, do diskuse se hlásí i koaliční poslanci. Pokud někoho překvapuje, že když svolá schůzi, že se i ostatní hlásí o slovo, tak tomu nerozumím," konstatoval.

Na Malostranské náměstí svolali demonstraci kritici vlády, před devátou jich tam bylo zhruba 20. Přilehlou Sněmovní ulici, odkud se vchází do hlavní jednací budovy dolní komory, dnes policie pro veřejnost uzavřela. Hlídka pouštěla pouze ty, kteří se prokázali průkazem pro vstup do Sněmovny, a místní obyvatele. Podobně tomu bylo při obdobných protestech, například proti covidovým opatřením.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.