Snížením teploty vytápění je možné ušetřit, říká vláda. Právník Ondřej Dostál souhlasí a vyjmenoval rizika. Omezení výuky a šíření nákaz

Právník Ondřej Dostál
Právník Ondřej Dostál
Foto: Se svolením Ondřeje Dostála
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 8. 2022

Důstojně se vyrovnat se situací, kterou přináší energetická krize, není a nebude vůbec jednoduché. Zejména pokud jde o nadcházející podzim a zimu, kdy vedení státu opakovaně nabádá, aby se šetřilo. Třeba tak, že se sníží teplota vytápění. Jenže i v tomto případě to není bez rizik. Třeba pokud jde o další vlnu covidu, může dojít k situaci, která rozhodně není příznivá. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila ohledně problému, který zatím jen málokoho trápí, ale může s chladnějším počasím nastat, uznávaného právníka a vysokoškolského učitele Ondřeje Dostála, který v krátkém rozhovoru poukázal na to, co může být komplikací v souvislosti s energetickou krizí.

Ondro, epidemiolog Roman Prymula upozornil na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz, že pokud jde o další vlnu covidu v podzimním období, je zcela zřejmé, že když se méně v prostorách větrá, je přenos covidu intenzivnější. Jak vnímáte, že vláda doporučuje lidem v souvislosti s energetickou krizí méně topit, čímž logicky dojde i k nižšímu intervalu větrání. Znamená to, že by mohlo dojít k zavedení vládních restrikcí, protože pokud bude více nakažených, znamená to vyšší zátěž pro zdravotnictví?

(Zamyslí se) Víte, profesor Prymula správně poukazuje na to, že energetická drahota a pokyn vlády méně topit mohou vést i k omezení větrání. Což je v přímém rozporu s doporučeními pravidelně větrat, která loni vydávaly orgány hygien. Například školám doporučovaly krátké intenzivní větrání na začátku i konci každé vyučovací hodiny. I bez ohledu na covid je zajištění výměny vzduchu v učebnách legislativní povinností škol podle zákona o ochraně veřejného zdraví. A možná si pamatujete, jak se dnes už bývalý premiér Babiš předloni »vyzul« z karantény tvrzením, že seděl od nakažené hygieničky Rážové daleko a v místnosti se větralo.

Ano, to mám v paměti, jako by to bylo včera. Míříte teď tedy do školství?

Přesně tak. Pokud se totiž teď do větrání nebude nikomu chtít, aby neuteklo drahé teplo, může to vést k snazšímu šíření různých nákaz, nejen covidu. V této souvislosti se opět trochu bojím o školní výuku, a to jak kvůli covidu, tak kvůli energiím – právě dnes třeba oznámily vysoké školy, že zvažují kvůli cenám energií možnost výuky na dálku, protože jinak se jim topení zdraží čtyřikrát. Ale jak jsme si vyzkoušeli, online výuka není plnohodnotnou náhražkou skutečného chození do školy - u vysokoškoláků i u malých dětí.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek sdělil v minulém týdnu, že resort neplánuje zavádět nějaká drakonická opatření. Věříte tomu, když v současnosti nikdo netuší, jak moc silná vlna covidu nás čeká, ale ani jaká varianta tady bude dominovat? A navíc to větrání...

(Usměje se a pak zvážní) Chci tomu věřit. Pan profesor Válek má, doufám, tolik rozumu, že nebude opakovat ty nejhorší nesmysly, jako byl zákaz cestování mezi okresy, nošení roušek v lese, zákaz jezdit na vleku nebo zavírání škol. Zpětně máme dostatek vědeckých studií, že to bylo limitně k ničemu, zato náklady byly enormní. Bude ale muset ustát tlak těch samých iniciativ, které svým veřejným nátlakem na minulé ministry způsobily zavádění drakonických restrikcí. Vždy je možno pro lockdowny argumentovat novou variantou, vždyť jsme to zažili za delty i za omikronu, platnost takového argumentu nelze zcela vyloučit, ale zatím jim ty apokalyptické předpovědi nikdy nevyšly. Doufám tedy, že profesor Válek svůj liberální přístup ustojí.

Čeho vy sám se v souvislosti s nadcházející vlnou covidu a tím, čím už si ČR prošla, obáváte?

Podle toho, s čím teď přišel německý ministr Karl Lauterbach, se můžeme těšit na roušky, určitě ve zdravotnických a sociálních zařízeních, možná též v dopravě. Živá je i myšlenka diskriminace neočkovaných, mimochodem tenistu Novaka Djokoviče teď zas nepustili na US Open, asi se bojí, že tento perfektně zdravý, byť tedy neočkovaný, sportovec by nějak magicky přes síť nakazil soupeře. Ale nezlehčujme to, i naše ministerstvo zařadilo strašení antivaxerů lockdowny a omezeními do své kampaně na vakcíny. Pandemický zákon lze opět zaktivovat jediným hlasováním Sněmovny a po novele dává ministerstvu rozsáhlé pravomoci k omezování lidí, zaslechl jsem též nějaké řeči o nouzovém stavu, byť spíše kvůli energetice, ale jak se jednou vyhlásí, otevře prostor vládě i pro covidová opatření. Takže není vyloučeno, že vládu budou muset i třetí rok korigovat správní soudy.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.