Reklama:

Socialismus v Česku: Pramen, Narpa, Chemodroga, Bratrství nebo Svatka. Labyrint podivuhodných názvů znárodněných podniků

Výroční členská schůze ZO KSČ nár. podniku Chemodroga - Ilustrační snímek
Výroční členská schůze ZO KSČ nár. podniku Chemodroga – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Se svolením Jiřího Ovčáčka
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 6. 2. 2024

Anděl na dovolené a věčně nabručený Jaroslav Marvan. V populárním snímku zazní vůči nesmiřitelnému revizorovi výtka, že pokutoval cestující, když přerušila jízdu tramvají, aby si na Tylově náměstí v Praze koupila čerstvou kávu v »Bratrství na rohu«. Vítejte ve světě podivuhodných názvů socialistických obchodů a podniků. Po únoru 1948 komunisté horečně, a mnohem razantněji než v sousední NDR, znárodnili i malé prodejny. A začali jim dávat moderní a roztodivné názvy, které se tvářily nesmírně světácky. Vyjdeme si s portálem ŽivotvČesku.cz na procházku po socialistických obchodech.

Reklama:

První republika, to jsou vzpomínky na malé koloniály, kde si zákazník mohl pořídit široký výběr zboží včetně tehdy exotického dovozu v podobě dobré kávy a čaje. Únorový puč v roce 1948 učinil konec živnostníkům, kteří pečovali o svůj obchůdek a rozhodně nepatřili mezi velkokapitalisty. Znárodněné provozovny byly soustředěny podle druhu zboží do velkých národních podniků, řada jich ale zanikla. A dostaly nové názvy, které sice měly nádech modernity, ale byly vlastně nesrozumitelné. 

Názvy byly inspirovány i sovětským vzorem, který byl pro vládnoucí režim určující a vnucovaný ve všech společenských sférách. V tehdejší Stalinově říši, ale nejen za této éry, bylo v oblibě vytvářet názvy podniků i úřadů z roztodivných zkratek. Například sovětská vláda, Rada lidových komisařů, byla nazývána Sovnarkom (transkripcí Sovět narodnych komissarov). A i v současném Rusku můžeme narazit třeba na instituci Rosgochlebinspekcija (Ruská státní chlebová inspekce). 

Reklama:

Komunistické Československo šlo prostě za svým vzorem. Papírnictví zná každý a dodnes jde o klasický obchod. V 50. letech ale musel zákazník zavítat do podniku s názvem Narpa, což značí Národní papírny. I tehdejší režim ale časem uznal, že zde již byla překročena hranice srozumitelnosti, a tak se obchody časem navrátily k tradičnímu Papírnictví. Stejný osud potkal provozovny Chemodroga. Zde již tušíme drogistické zboží, ale spíše dnes název zní jako prodejna narkotik. Není divu, že i v tomto případě došlo k návratu k tradičnímu pojmenování Drogerie. 

Po celou dobu minulého režimu se ale udržely prodejny národního podniku Pramen, které nabízely potravinářské zboží. Pozorovateli, který je bedlivý, ale neunikne, že v počátcích mnohde obsahovaly vývěsní štíty mohutné pojmenování Pramen, který byl ale vystřídán průzračnějším Potraviny nebo Samoobsluha. Název Pramen se pak stal jen doplňkem informujícím o podniku provozujícím síť velkých prodejen po celé republice. 

Laskavý čtenář si jistě vzpomene na řadu dalších podivuhodných názvů podniků a obchodů, namátkou jmenujme Sluna, DrutěvaPragoimpo nebo Inklemo. Leč, nejen nakupováním je člověk živ. Přicházejí okamžiky, kdy dva lidé chtějí spojit své životy v manželství, a hle, tu i socialistický svět nabízel moderní pomoc. Podnik Svatka, tento název se mimochodem vžil a je užíván i dnes, zajistil veškerou pomoc při přípravě občanského sňatku. Ne náhodou lze zaslechnout roztoužené milence v některých filmech z 50. let, jak se domlouvají na návštěvě Svatky. 

Do stejného ranku patří dodnes živý název loterie Sazka. Předchůdce tohoto podniku se pro změnu jmenoval Staska, Státní sázková kancelář, ten ale skončil už v průběhu 50. let po obří aféře s manipulacemi sportovních zápasů. Ale to už je zcela jiná kapitola a její téma známe, žel, i v současnosti.   

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: