Reklama:

Soud měl rozhodnout o vydání pasu Tereze H. Ta by se tak mohla vrátit do Česka. Promluvila mluvčí ministerstva

Češka Tereza H.
Češka Tereza H.
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 18. 1. 2022

Vloni v listopadu si Tereza H. (25), zadržovaná v Pákistánu kvůli pašování drog, vyslechla osvobozující rozsudek a dostala se na svobodu. Přesto mladá Češka dosud není doma. Po rozhodnutí odvolacího soudu totiž podala celní správa odvolání k Nejvyššímu soudu, který rozhodl, že do skončení odvolacího řízení musí setrvat v zemi. "Česká strana se snaží o změnu tohoto rozhodnutí," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva zahraničních věcí Lenka Do.

Reklama:

Případ Češky v Pákistánu, která strávila kvůli obvinění z pašování drog více jak tři roky za mřížemi, měl mít šťastný konec. Tereza H. se dočkala v loňském listopadu osvobozujícího rozsudku a měla odletět zpátky do České republiky. Pákistánská celní správa se ale obrátila na Nejvyšší soud a odmítá mladé ženě vydat pas. Podle nejnovějších informací se situace ale směrem k lepšímu změnila.

Reklama:

"Soudce v pondělí vyhověl Terezině žádosti o vydání pasu a osobních věcí, které má stále v držení celní správa. Od té chvíle bude úplně volná a může okamžitě odletět ze země, kdykoliv se jí bude chtít. Celníci mohou toto rozhodnutí napadnout u nejvyššího soudu, ale do té doby už bude Tereza pravděpodobně pryč," řekl zdroj z Pákistánu portálu Expres.cz.

Pokud by se informace ukázaly jako pravdivé, mladá Češka by si mohla vyzvednout pas a tím pádem z Pákistánu vycestovat. Už v prosinci se objevily spekulace podložené slovy jiného pákistánského zdroje, že Tereza ze země už odjela a nachází se v České republice. To ovšem pro redakci ŽivotvČesku.cz vyvrátila její babička s tím, že to není pravda a přestože by ji na Vánoce ráda měla doma, vnučka v Česku není.

V tuto chvíli Tereza stále zůstává v Pákistánu, kde čeká na výsledek odvolacího řízení. Odvoláním se pákistánská celní správa brání nařčením, že pochybila při práci na místě činu a při manipulaci s důkazním materiálem. Mluvčí ministerstva zahraničí se v SMS zprávě zaslané redakci ŽivotvČesku.cz ani slovem nezmínila o tom, že by soud rozhodl o vydání pasu do Terezy rukou.

"Můžeme potvrdit, že ve věci bylo podáno odvolání k nejvyššímu soudu Pákistánu. Pákistánská strana rozhodla, že Tereza H. má povinnost setrvat v Pákistánu do doby skončení odvolacího řízení. Česká strana se snaží o změnu tohoto rozhodnutí. Další informace nemůžeme s ohledem na přání dotčené osoby médiím sdělovat," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva zahraničních věcí Lenka Do.

Přehled celého případu Češky Terezy H.:

  • Tereza H. byla zadržena v lednu 2018 na letišti v Láhauru, kde se snažila odcestovat do Dubaje údajně kvůli modelingovým zakázkám.
  • V její zavazadla celní správa našla během kontroly skoro devět kilogramů tvrdých drog – heroinu, který patří mezi nejsnáze a nejrychleji návykové omamné látky.
  • V březnu 2019 byla odsouzena k osmi letům a osmi měsícům v nechvalně známé věznici Kot Lakhpat.
  • Několikrát se snažila odvolat, ale její žádost komplikovala především pandemická situace v zemi a velký počet žádosti o omilostnění.
  • Po marných pokusech rozhodl 1. listopadu 2021 odvolací soud o jejím osvobození a 20. listopadu byla propuštěna z vězení.
  • Z obav o mstu drogového kartelu kvůli její výpovědi se skrývala na utajovaném místě, než se měly vyřídit její doklady a odlet z Pákistánu do ČR.
  • Po rozhodnutí odvolacího soudu podala celní správa odvolání k Nejvyššímu soudu, protože mělo v případu dojít k pochybení z jejich strany.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: