Soud nepravomocně rozhodl o propuštění Davida Ratha z výkonu trestu. Promluvil Jiří Paroubek

JIří Paroubek a David Rath
JIří Paroubek a David Rath
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 9. 11. 2021

Bývalý hejtman Středočeského kraje David Rath (55) u Městského soudu v Brně uspěl se žádostí o podmínečné propuštění. Ve vězení je od října 2019 kvůli korupci a manipulaci s veřejnými zakázkami. Rozsudek je nepravomocný, státní zástupkyně podala odvolání a Rath se tak na svobodu v tuto chvíli ještě nedostane. Podle někdejšího premiéra Jiřího Paroubka (69), za jehož vlády byl lékař a politik ministrem zdravotnictví, už dlouho čekat nebude. "Soud nemá důvod propuštění zdržovat nebo se mu bránit," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jiří Paroubek.

David Rath se v roce 2012 stal historicky prvním českým poslancem, který byl vazebně stíhaný ve výkonu mandátu. V červenci 2015 byl za korupci a manipulaci s veřejnými zakázkami odsouzen k trestu odnětí svobody a propadnutí majetku, proti rozsudku se odvolal, ale ten byl přesto v roce 2019 pravomocně potvrzen. Od téhož roku je Rath ve vězení, odkud se nyní může dostat.

Městský soud v Brně rozhodl o podmíněném propuštění Ratha se sedmiletou zkušební dobou. O propuštění někdejší středočeský hejtman požádal v polovině výkonu trestu, tedy po třech a půl letech ve vězení. U soudu uvedl, že splnil podmínky polepšení a trest přijal.

"Já jsem se ptal právníků už před časem, když se objevila informace, že žádá o podmíněné propuštění. Pokud se odsouzený chová ve vězení dobře, a to on se choval, a pokud tam dělá nějaké užitečné práce, což dělal, protože pracuje jako lékař v nelehkém covidovém období, tak soud nemá důvod propuštění zdržovat nebo se mu bránit," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jiří Paroubek.

Rozsudek je nepravomocný, státní zástupkyně se proti němu odvolala s tím, že propuštění by bylo předčasné. "Co jsem slyšel od velmi dobrých advokátů, tak ti říkají, že to může na nějakou dobu zdržet, ale že to nemůže pozdržet definitivně," okomentoval odvolání Jiří Paroubek pro ŽivotvČesku.cz.

David Rath v letech 2005 až 2006 zastával úřad ministra zdravotnictví právě v Paroubkově vládě. Politici se proto dobře znají a bývalý premiér a lídr ČSSD věří, že jakožto lékař bude Rath na svobodě odvádět skvělou práci.

"Myslím si, že je výborný lékař, jak jsem ho měl možnost poznat, jeho paní je má obvodní lékařka. Důvěru k němu a jeho odborným znalostem v tomto směru mám. Předpokládám, že i ve vězení si našel čas, aby se vzdělával. Řekl bych, že půjde odbornou cestou, tou cestou dělat lékaře," dodal Jiří Paroubek pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.