Soud přidal Davidu Rathovi rok. Víc takových rozsudků, lidé jsou z politiky znechucení a mají pocit, že ti u moci jsou beztrestní, řekl psycholog

David Rath
David Rath
Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia
Michal Brož, ČTK | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 21. 6. 2022

Soud uznal bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha (56) a všechny jeho spoluobžalované vinnými v druhé větvi korupční kauzy někdejšího politika. Rath v případu čelil obžalobě z přijímání úplatků a manipulace s tendry ve Středočeském kraji. "Politici by měli vědět, že tam nahoře není svět, kde si mohou čtyři roky dělat, co chtějí," uvedl pro ŽivotvČesku.cz respektovaný psycholog Jeroným Klimeš.

Někdejší politik David Rath se bude muset minimálně na několik měsíců vrátit do vězení. Odvolací pražský vrchní soud mu totiž prodloužil již dříve uložený sedmiletý trest o rok. Bývalý středočeský hejtman podle rozsudku přijímal úplatky a manipuloval s tendry ve Středočeském kraji.

David Rath uvedl, že rozsudek soudu bere takový, jaký je. Víc ho nechtěl komentovat. "Vyjádření dávat nebudu, vše již bylo řečeno a beru rozsudek takový, jaký je," napsal ČTK bývalý politik.

Rath musí podle verdiktu také zaplatit 13 milionů korun. Odvolací senát v čele s předsedou Alexanderem Károlyim o pět milionů zmírnil peněžitý trest, který mu v lednu 2020 uložil prvoinstanční soud. "Vzali jsme v potaz majetkové poměry obžalovaných," prohlásil soudce. Soud ale Rathovi ponechal zákaz činnosti, který krajský soud prodloužil o rok.

Podle respektovaného psychologa Jeroným Klimeše jsou lidé z politiky otrávení. "Rozčarování a kocovina z toho, jak politika nefunguje, je obecná a myslím, že se to ještě zhoršuje. A případů usvědčených lidí, jako je David Rath, by mělo být víc, aby politici věděli, že tam nahoře není svět, kde si mohou čtyři roky dělat, co chtějí. Aby nežili v pocitu, že pak přijde druhá garnitura, která bude to minulé tolerovat a říkat dělejte si co chcete, ale vy nám taky bude tolerovat, že si teď budeme dělat, co chceme. Lidé pak mají pocit, že je tady úplná beztrestnost těch, co jsou zrovna u moci," uvedl pro ŽivotvČesku.cz. "Za sebe můžu říct, že jsem rád, že to takhle s Rathem dopadlo," dodal. 

Soud nicméně nevyhověl odvolání státního zástupce, který žádal prodloužení Rathova trestu o dva a půl roku. Podle Károlyiho soud při rozhodování o přitěžujících a polehčujících okolnostech zohlednil délku řízení, ale i změny v trestním zákoníku týkající se hranice škody.

Ústřední trojicí projednávané kauzy byl stejně jako v první části případu někdejší hejtman Rath, bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová a její manžel Petr Kott, kteří si podle obžaloby na přelomu let 2011 a 2012 domlouvali úplatky za zmanipulování tendrů ve Středočeském kraji za stovky milionů korun. Také Kottovým prodloužil soud tresty na osm let vězení, zaplatit musí po 15 milionech korun. Obhájkyně Kottových novinářům řekla, že s rozsudkem klienti nesouhlasí a zváží podání dovolání.

Rathův advokát Adam Černý po vyhlášení verdiktu uvedl, že uložený trest považuje za velmi přísný, peněžitý trest podle něj Rath nemá jak zaplatit. "Myslím si, že po obdržení písemného vyhotovení zvážíme podání dovolání," řekl obhájce.

Senát uznal vinnými i stavební firmu Metrostav a její dceřinou společnost Metrostav Infrastructure, uložil jim tříletý zákaz účastnit se soutěží o veřejné zakázky. Za korupci potrestal i ostatní obžalované firmy.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.