Svoboda a čerstvý vzduch v plicích. David Rath opustil zdi věznice, soud rozhodl. K případu promluvil Robert Šlachta

David Rath
David Rath
Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 11. 1. 2022

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath (56) je svobodný muž. Rozhodl o tom během dnešního dopoledne Krajský soud v Brně. Po tři a půl letech za mřížemi kvůli korupci a manipulaci s veřejnými zakázkami opustil věznici. Trest byl tedy z původních sedmi let zkrácen na polovinu. "Pokud se odsouzený chová ve vězení dobře, a to on se choval, a pokud tam dělá nějaké užitečné práce, což dělal, protože pracuje jako lékař v nelehkém covidovém období, tak soud nemá důvod propuštění zdržovat nebo se mu bránit," řekl bývalý premiér a expředseda sociálních demokratů Jiří Paroubek (69) pro ŽivotvČesku.cz. O propuštění expolitika promluvil i bývalý elitní policista Robert Šlachta (50).

Už v roce 2012 byl David Rath stíhaný poté, co ho policie zadržela s krabicí od vína, v níž přenášel úplatek ve výši sedmi milionů korun. Přesto, že tehdy působil v dolní sněmovně Parlamentu ČR, stal se historicky prvním poslancem, koho poslanecká imunita neochránila. V červenci 2015 si David Rath vyslechl trest odnětí svobody na dobu sedmi let. Vrchní soud v Praze mu přiznal vinu za ovlivňování tendrů týkajících se rekonstrukce budovy gymnázia ve městě Hostivice v okrese Praha-západ a také zámku Buštěhrad na Kladensku. Přes odvolání byl v roce 2019 pravomocně odsouzen a začal si odpykávat trest ve věznici v Brně-Bohunicích.

Dříve renomovanému lékaři a poslanci za ČSSD k trestu přibyl ještě finanční postih 10 milionů korun a přirozeně zákaz jeho profesní činnosti. Důvodem byla právě manipulace s veřejnými zakázkami a korupce, což mělo dopady také na poškození finančních zájmů Evropské unie (EU).

"Jedna rovina je ta právní, splnil podmínky, soud rozhodl. Právně je to tedy v pořádku, nicméně na druhou stranu dle mého názoru jeho trest není dostatečný. Jenom se podívejme, jak se soudní řízení protahovalo, jaké obstrukce byly kolem toho... vlastně dokonce sedm let trvalo, než došlo k tomu odsuzujícímu rozsudku. Jednalo se o korupci vysoce postaveného politika, čili šlo i o nějakou morálku vůči občanům. Navíc některé kauzy ještě dobíhají a nejsou ani po letech odsouzené. Jsem názoru, že propuštění pana Ratha je rozhodně předčasné. A pokud mělo mít nějaký výchovný charakter, tak to mělo být v prvé řadě v naprostém doznání veškeré té činnosti veškeré a dalších kauz, pak bych to možná pochopil. Korupce patří mezi vůbec nejsložitější činnosti. To, jak se dá vše monitorovat a dokumentovat. Většinou jsou u toho korupčního jednání pouze dvě osoby, jedna dává a druhá bere. A těžko se s tím chce někdo z nich chlubit. Už to dávno není jenom o tom, že někdo přinese obálku s penězi," zhodnotil případ Davida Ratha a celkový pohled na korupci v ČR bývalý elitní policista Robert Šlachta pro ŽivotvČesku.cz.

Na podzim loňského roku požádala o Rathovo propuštění organizace Svaz pacientů České republiky (tedy v polovině doby výkonu trestu). Městský soud v Brně rozhodl o podmínečném propuštění. Nyní se někdejší středočeský hejtman dostal z vězení a stal se svobodným občanem.

"Pokud se odsouzený chová ve vězení dobře, a to on se choval, a pokud tam dělá nějaké užitečné práce, což dělal, protože pracuje jako lékař v nelehkém covidovém období, tak soud nemá důvod propuštění zdržovat nebo se mu bránit. Myslím si, že je výborný lékař, jak jsem ho měl možnost poznat, jeho paní je má obvodní lékařka. Důvěru k němu a jeho odborným znalostem v tomto směru mám. Předpokládám, že i ve vězení si našel čas, aby se vzdělával. Řekl bych, že půjde odbornou cestou, tou cestou dělat lékaře," vyjádřil se bývalý předseda vlády Jiří Paroubek pro ŽivotvČesku.cz s tím, že počítal se zdržením Rathova propuštění, jak slyšel od renomovaných advokátů.

Nakonec se ukázalo, že k žádné velké prodlevě nedošlo a úterý 11. ledna 2022 si bude osvobozený lékař pamatovat velmi dobře jako den, kdy opustil zdi věznice v Brně i přes stížnost vznesenou státní zástupkyní, soud ji nevyslyšel. V dubnu se bude řešit ještě druhá část kauzy, David Rath v ní byl totiž nepravomocně odsouzen k dalšímu roku trestu. V této části případu figuruje ještě devět společností a kromě bývalého poslance za sociální demokraty také dalších osm lidí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.