Soud označil kauzu Jany Nečasové a BIS za složitou, rozhodne za týden

Petr Nečas a Jana Nečasová
Petr Nečas a Jana Nečasová
Foto: Nextfoto
Publikováno: 24. 9. 2020

Pražský vrchní soud dnes nedokázal rozhodnout ohledně Jany Nečasové (dříve Nagyové), lobbisty Iva Rittiga a jeho právníka Davida Michala, kteří čelí obžalobě v kauze údajného vyzrazení informace Bezpečnostní informační služby (BIS). Odvolací senát věc označil za procesně i skutkově komplikovanou, a usnesení proto vyhlásí až za týden. Nepravomocný rozsudek loni zprostil všechny tři obžalované viny.

Senát soudce Viktora Macha si nejprve vzal před vyhlášením rozhodnutí hodinu na rozmyšlenou, poté ale oznámil, že usnesení vynese až 1. října. Státní zástupce Rostislav Bajger ani advokáti obžalovaných nechtěli před novináři příliš spekulovat, pro kterou ze stran může být tento vývoj příznivý. Shodli se jen na tom, že je překvapil. Podle některých by situace mohla znamenat, že v tříčlenném senátu nepanuje shoda, podle jiných se jen soudci nestihli seznámit se všemi listinami, které dnes Bajger připojil k důkazům.

Podle obžaloby se Rittig v roce 2012 dověděl od Nečasové, tehdejší šéfky kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS), že předseda vlády dostal utajený materiál od šéfa civilní rozvědky. Údajně si dovodil, že se týká právě něj, a poslal proto svého advokáta Michala na schůzku s Nečasovou, která mu podle obžaloby obsah zprávy sdělila. Rittig tak potom údajně mohl učinit kroky k zakrytí svého vlivu na státní orgány a instituce.

Pražský městský soud napoprvé uznal trojici vinnou, napodruhé - po odchodu původního předsedy senátu do důchodu - rozhodl opačně. Státní zástupce pro Nečasovou žádá tříleté vězení, pro oba muže navrhl podmínky a peněžité tresty.

Klíčovým důkazem obžaloby jsou odposlechy Rittigovy schůzky v pražském hotelu Ventana. Trojice vinu odmítá, podle Rittiga je obžaloba absurdní. Obhájci poukazují mimo jiné na to, že informace o Rittigově vlivu na ministerstvu zemědělství nebyla tajná, protože o ní už dříve psali novináři. Zastávají také názor, že odposlechy nelze použít jako důkaz.

Nečasovou justice už dříve potrestala tříletou podmínkou a desetiletým zákazem působení ve vedoucích funkcích státní správy, a to za zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování dřívější Nečasovy manželky. V kauze tzv. trafik pro poslance ODS ji soud minulý měsíc nepravomocně zprostil viny a zároveň zastavil její stíhání za nezdanění luxusních darů od politiků a lobbistů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.