Soud zrušil omezení volného pohybu v Česku. Vojtěchovo nařízení bylo nezákonné

Adam Vojtěch - ministr zdravotnictví.
Adam Vojtěch – ministr zdravotnictví.
Foto: reprofoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 4. 2020

Pražský městský soud zrušil čtyři opatření ministerstva zdravotnictví, platit přestanou od 27. dubna. Nařízení, která kvůli koronaviru omezila volný pohyb, maloobchod a služby, označil za nezákonná. Informovala o tom ČTK.

Soudní senát vyhověl žalobě odborníka na zdravotnické právo Ondřeje Dostála. Ten nařízení ministerstva kritizoval jako svévolná, chaotická a nesrozumitelná.

Rozhudnutí soudu je pravomocné. Podle předsedy senátu Štěpána Výborného je nutné, aby orgány veřjené moci dodržovaly pravidla i za této mimořádné situace. Zdůraznil, že musejí zachovávat právní stát v největší možné míře.

Právnické chytračení

Výborný uvedl, že vláda měla opatření vyhlásit v režimu krizového zákona. "Soud musí odmítnout, aby takovouto pravomocí disponovalo pouze jedno ministerstvo," prohlásil.

Podle Dostála je formulace opatření v rozporu s právem i poznatky lékařské vědy. Kritizoval, že vláda neresktovala vlastní pandemický plán, ale pravidla utvářeli politici místo odborníků. Kroky ministerstva vnímá jako "právnické chytračení".

Nařízení přestanou platit 27. dubna.

Ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha jsme oslovili a na vyjádření čekáme.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.