Soud zrušil podmínku očkování nebo prodělané nemoci jako vstupenku do restaurací. Má to ale háček. Promluvil právník Ondřej Dostál

Právník Ondřej Dostál
Právník Ondřej Dostál
Foto: Se svolením Ondřeje Dostála
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 2. 2022

Vláda Petra Fialy (57) zažívá další nepříjemnost. Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil v aktuálně platném opatření povinnost prokazovat se očkováním nebo prodělanou nemocí před vstupem do restaurací, klubů či heren a při ubytování v hotelech. Podle právníka Ondřeje Dostála je to dobře. Pro ŽivotvČesku.cz odborník na zdravotní právo vládě doporučil, ať už restaurace neomezuje a všechna opatření zruší, podobně jako to udělalo Dánsko.

Nejvyšší správní soud pustil neočkované do hospod a restaurací. Háček je v tom, že zásah soudu je časově odložený o sedm dní. Do té doby musí ministerstvo zdravotnictví opatření přepracovat. Pokud se tak nestane, tak budou moci ubytovací a stravovací služby v Česku využívat lidé bez ohledu na to, zda jsou očkovaní, či nejsou.

Podle experta na zdravotní právo Ondřeje Dostála se rozhodnutí soudu dalo čekat. Již v minulosti uvedl, že si nedovede představit, že by soud rozhodl jinak.

"Ministerstvo a jeho pracovníci se musí seznámit nejen se zněním zákona, ale také s dosavadní judikaturou Nejvyššího správního soudu, ze které lze přímo zjistit či alespoň odvodit, co je legální a co není. Pokud by tak učinili, tak by k těm chybám nedocházelo. Je rolí ministra zdravotnictví, aby v tom udělal pořádek," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Ondřej Dostál.

Je otázkou, jak na rozhodnutí soudu bude reagovat ministerstvo zdravotnictví. Soud rozhodl, že není možné nutit lidi do očkování tím, že jim vláda zamezí přístup k některých službám.

"Cílem opatření však nemůže být nepřímo donutit občany k očkování. Tím by se totiž z dobrovolného očkování stalo prostřednictvím mimořádného opatření očkování povinné, neboť osobám neočkovaným by nezbývalo nic jiného než se nechat naočkovat, pokud by chtěly běžně žít," vysvětlil předseda senátu Nejvyššího správní soudu Petr Mikeš. Soud se ale rozhodl, že ministerstvu nechá čas, aby reagovalo.

Podle právníka Ondřeje Dostála nemá smysl, aby opatření bylo předěláváno. Adekvátní reakcí na rozhodnutí soudu je podle experta to, aby se postupovalo jako v zemích, kde se život vrátil do normálních kolejí.

"Jsem přesvědčen, že stejně jako v Dánsku, Velké Británii, Irsku či Norsku je i u nás na čase tato opatření odstranit. To, že je soud shledal technicky či věcně nedostatečné, je jen další argument, aby odstranění opatření proběhlo hned," dodal Ondřej Dostál pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.