Soudce zkouší její trpělivost. Češku Terezu H. od svobody dělí už jen jeden podpis. Rozsudek ještě nemáme, říká mluvčí MZV

Tereza H. zůstává i nadále v Pákistánu
Tereza H. zůstává i nadále v Pákistánu
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 15. 11. 2021

Pětadvacetiletá Češka Tereza Hlůšková od pondělí 1. listopadu čeká na propuštění na svobodu. Právě v ten den se dozvěděla od svého právníka o zproštění obžaloby. Po necelých čtyřech letech v pákistánské věznici se má vrátit do České republiky. Její propuštění se ale prodlužuje. Rozsudek podle zjištění redakce ŽivotvČesku.cz stále totiž nepodepsal soudce, což není v tamním systému ojedinělá záležitost. "K prodlením standardně dochází, protože tam jsou soudy přetížené," zdůvodnila mluvčí MZV Eva Davidová.

Před více než dvěma týdny byla Tereza Hlůšková obeznámena s tím, že soud vydal osvobozující rozsudek a ona se tak po letech domáhání se propuštění skutečně vrátí do rodné země. Těžké podmínky pákistánského vězení měla přitom snášet celých 8 let a 8 měsíců, takový trest jí soud vyměřil za pašování téměř 9 kilogramů heroinu. O odvolání se snažila s několika právníky, až poslední uspěl a po verdiktu soudu o novém stavu v případu informoval Ministerstvo zahraničních věcí ČR. Redakci ŽivotvČesku.cz se podařilo zjisti, že už před týdnem měl rezort obdržet rozsudek, v němž je zdůvodněno rozhodnutí soudu. To se ale podle mluvčí Evy Davidové zatím nestalo.

"Rozsudek může zveřejnit právník a předpokládám, že ho zveřejní. Mám zprávy z médií, že odůvodnění odvolacího soudu už právníci částečně zveřejnili, že tam byl nedostatek formálních důkazů. Nicméně platí to, že písemně rozsudek ještě nemáme," řekla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí MZV Eva Davidová.

Podle původních informací se měla doposud vězněná Češka dostat na svobodu krátce po vydání rozsudku, zatím je ale stále v Láhauru za mřížemi. "My jsme byli v kontaktu s panem velvyslancem a říkal, že její propuštění očekává spíš příští týden, možná tento. Až dostaneme písemné vyhotovení rozsudku a bude propuštěna, tak to oznámíme na Twitteru ministerstva zahraničí. To, jak a s kým pojede a kdy se vrátí, komentovat nebudeme na základě domluvy s rodinou," upřesnila nové informace pro ŽivotvČesku.cz mluvčí.

Přestože Tereza Hlůšková strávila ve vězení v zemi tisíce kilometrů vzdálené od domova téměř čtyři roky, poslední dny pro ni musejí být ještě o něco psychicky náročnější. Ve své cele sedí s vědomím, že od vytoužené svobody ji dělí jen jeden podpis. A kdy k němu dojde, není vůbec jasné. Podle Davidové není způsob, kterým by mohlo ministerstvo či velvyslanectví proces urychlit.

"Oproti původnímu avízu, které jsme dostali po skončení soudu, že by mohla za dva dny opustit vězení, se to bohužel táhne. Máme informace od právníků se znalostí prostředí, že tam k prodlením standardně dochází, protože tam jsou soudy přetížené. Formalitou je opravdu podpis soudce, protože rozsudek je vyhotovený, ale dokud nebude soudcem podepsaný, tak není platný. To znamená, že nemůže jít ven a nemohou jí dát osobní věci. Ten podpis my ale nemůžeme bohužel uspěchat ani tlačit," dodala mluvčí MZV Eva Davidová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.