Sousední dům slavné vily Tugendhat se prodává za 100 milionů: Lidé píší, že je to předražená barabizna v Brně, říká prodejce Jiří Hanousek. Ukázal realitu na fotkách

Sousední dům slavné vily Tugendhat v Brně
Sousední dům slavné vily Tugendhat v Brně
Foto: Se svolením Jiřího Hanouska
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 5. 2022

Nejslavnější brněnská vila Tugendhat, která je zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, má »sousedku«, která je přibližně dva týdny na prodej. Jde o klenot za sumu 100 milionů korun. Pro ŽivotvČesku.cz promluvil makléř Jiří Hanousek, který se profiluje jako prodejce nemovitostí pro náročné, o funkcionalistickém klenotu s podlahovou plochou 776 metrů čtverečních a pozemkem o velikosti zhruba 2 500 metrů čtverečních.

Nemovitost, která se nachází ve vilové části čtvrti Černá Pole a nesousedí s nikým jiným než se slavnou vilou Tugendhat, má čtyři patra. Disponuje garáží pro dvě vozidla a podkrovím. Dům má kromě garáže také možnost parkovacího stání přímo na pozemku. Aktuálně jsou obývána pouze horní dvě patra, uvádí v inzerátu na svých stránkách jeden z nejslavnějších českých prodejců Jiří Hanousek, který se pyšní tím, že ročně prodá nemovitosti za stovky milionů korun.

Makléř zdůraznil, že budova není památkově chráněná, ale pouze se nachází v ochranném pásmu vily Tugendhat, což představuje poměrně velkou výhodu v rámci rekonstrukce či změn vnitřního charakteru budovy.

Částka 100 milionů může optikou běžného člověka být poměrně vysoká, Jiří Hanousek je ale přesvědčen, že kupce najde. Ohledně částky se redakce zeptala makléře z konkurenční společnosti. "Je to ambiciózní cena, ale místo, kde se vila nachází, je naprosto jedinečné, takže proč ne. Lidem se jedinečná místa líbí, ale cena se řadí k vyšším," okomentoval prodej výjimečné nemovitosti pro ŽivotvČesku.cz makléř Dušan Měchura ze společnosti Next Reality Exclusive.

Jiří Hanousek pro ŽivotvČesku.cz v rámci prodeje realitního skvostu poskytl rozhovor, v němž vysvětlil, proč nejde významně hýbat s cenou dolů, ale i čím je vila skutečně mimořádná.

Pane Hanousku, o vile se nedávno v některých médiích psalo. Zajímá mě ale, jak často se do prodeje dostane taková nemovitost v takto lukrativní lokalitě, která přitahuje pozornost?

Víte, přiznám se, že na tohle nemám jednoznačnou odpověď. Hodně totiž záleží na tom, jaký marketing za nemovitostí stojí. Třeba konkrétně tahle vila se v uplynulých letech prodávala už dvakrát a já o tom ani jednou nevěděl. Nechci tvrdit, že jsem nějakej děd Vševěd a že vím o každé nemovitosti, která se kde prodává… Ale tohle místo je natolik jedinečné, že bych o tom určitě odněkud slyšet měl.

Rozumím. Když byste to trošku více rozvedl...

No, v realitách totiž platí tři pravidla: zaprvé lokalita, zadruhé lokalita a zatřetí lokalita (směje se). A tak to prostě ale je. Takže když se na trhu objeví něco takového, musí o tom vědět jednoduše každý. No a já jsem samozřejmě přesvědčen, že díky intenzivnímu marketingu, který jsme spustili, to tak během pár měsíců bude prodané. Protože to by bylo, aby se mezi všemi těmi lidmi, které oslovíme, nenašel správný kupec, který ocení výjimečnost daného místa. Lepší totiž v Brně za mě fakt není.

O unikátnosti místa s redakcí ŽivotvČesku.cz mluvil i oslovený konkurenční makléř. Nicméně, jak stanovit cenu u takto ojedinělých nemovitostí?

Vilu propagujeme na sociálních sítích jak zběsilí. A co si budeme říkat, spousta lidí nám tam píše, že je to barabizna, děsně předražená a ještě ke všemu v Brně. Vrásky nám to ale nedělá, protože my hodnotu toho místa známe.

Dobře, musím se ale zeptat, zda je v tomto případě cena nastavena správně?

Ano, je. Máme navíc k dispozici i pět let starý posudek, kde je odhad ceny stanovený na necelých 93 milionů korun. No a všichni víme, jak šly od té doby ceny raketově nahoru. Inflace se v současnosti pohybuje na zhruba čtrnácti procentech. Na web už jsme navíc nahodili i anglickou a německou verzi videoprohlídky, které budou cílit na zahraniční kupce. Ono totiž čtyři miliony euro nejsou možná tolik, jako je 100 milionů korun. Rád bych to prodal někomu od nás, ale jasně že neohrneme nos ani nad zahraničním investorem.

To se dá chápat. A jak jste na tom aktuálně se zájemci o nemovitost?

Prozatím mám na stole 3 poptávky po prohlídce. A to je s ohledem na to, že je inzerát venku jen dva týdny, naprosto super. Pár drahých a prestižních nemovitostí už jsem prodal, takže vím, že nepotřebujeme zástupy, co přijdou jenom na »čumendu« a chlebíček. Ne, že bych teda nějaký chlebíčky na prohlídkách servíroval… Každopádně mým úkolem je najít toho jednoho kupce. A ten tam někde čeká. To vím jistě.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.