Spalo se vám zle? Vaši noc mohl ovlivnit úplněk. Odborník vysvětlil, jakou moc může mít nad člověkem Měsíc

Úplněk
Úplněk
Foto: Pixabay
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 21. 9. 2021

Pokud se vám v noci z pondělí na úterý špatně spalo, pak vězte, že na vině může být i úplněk. Ten nastal přesně v 1 hodinu a 54 minut. Lidé už v dávných dobách věřili, že fáze Měsíce je ovlivňují a právě úplněk pak nejvíce. Psychiatr Jan Cimický (73) potvrzuje, že nejde o sugesci. "My jako lidé jsme zřejmě naprogramovaní na nějakou harmonii. Ta harmonie je pravidelnými jevy v atmosféře pak nějak ovlivněna," řekl uznávaný psychiatr pro ŽivotvČesku.cz.

Moci měsíce lidé věří už od dávných dob, dlouho je ale i diskutovaným tématem. Skeptici nevěří, že jeho fáze mohou mít jakýkoliv vliv na lidskou psychiku či kvalitu spánku. Na toto téma se zaměřili i někteří lékaři a podle jejich studií se i na tomto šprochu ukrývá pravdy trochu. I uznávaný psychiatr Jan Cimický říká, že Měsíc skutečně způsobuje mimořádné stavy.

"Řada lidí si při úplňku stěžuje na poruchy spánku. To nemusí být jen tím, že by si to lidé vsugerovali. Že by se pak dočetli, že byl úplněk a spojí to s tím, že se jim špatně - či naopak výborně - spalo. My zjišťujeme, že fyzikální jevy na člověka působí. Od pradávna je známo, že na člověka působí množství světla, podobně na člověka působí intenzita větru, lidskou kondici významně ovlivňuje také atmosférický tlak," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jan Cimický.

Pokud lidé tvrdí, že na ně má Měsíc vliv, není to proto, že by podlehli tomu, co je dnes označováno za báchorky. "Kdysi jsme s Českým hydrometeorologickým ústavem v Ústí nad Labem prováděli takový výzkum a zjistili jsme, že ty vlivy u části populace jsou. Zejména u lidí, kteří jsou citlivější, hlavně u těch neurastenických typů. Podobný výzkum dělali, tuším, Španělé a zjistili, že i tam je výsledek stejný. Takže my jako lidé jsme zřejmě naprogramovaní na nějakou harmonii. Ta harmonie je těmi pravidelnými jevy v atmosféře pak nějak ovlivněna," vysvětlil psychiatr pro ŽivotvČesku.cz, jak přesně úplněk lidi ovlivňuje.

Úplněk v 1 hodinu a 54 minut je ve znamení Ryb a může ovlivňovat především stav chodidel, prstů u nohou či navozovat bolesti hlavy. Za úplňku obecně se nedoporučuje dělat žádné zásadní kroky, které mohou jakýmkoliv způsobem významně ovlivnit život člověka. Za tohoto úplňku je pak vhodné se vyvarovat lékařským zákrokům.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.