Reklama:

Spanilá hokejová jízda zlatých hochů magicky vymazala ze společnosti blbou náladu. Sociolog: Hezká ukázka klanového chování

Přivítání českých hokejistů, kteří na mistrovství světa vybojovali zlaté medaile
Přivítání českých hokejistů, kteří na mistrovství světa vybojovali zlaté medaile
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 5. 2024

Komentář: Čeští hokejisté se v neděli stali mistry světa. Národ si na »zlatý den« musel počkat 14 let a dlouhých 39 let, než se to podařilo na domácím ledě. Lidé po celé republice slavili a jásali. Ve finále domácího turnaje český celek pokořil houževnaté Švýcary a nedovolil jim ani jednou skórovat. Krása. Hokejové šílenství »vygumovalo« negativní jevy z poslední doby počítané v letech. Redakci ŽivotvČesku.cz zajímalo, na jak dlouho. Zda euforický stav bude nad špatné události s takzvaně delší expirací. Odpověď poskytl ostřílený sociolog Vojtěch Bednář. Z jeho slov vyplynulo, že »zapomenutí na špatné« významně dlouhou trvanlivost mít, bohužel, nebude.

Reklama:

Národní tým ve finále domácího hokejového mistrovství světa porazil 2:0 houževnaté Švýcary –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ po dlouhých čtrnácti letech tak vybojoval pro Česko titul mistrů světa.

Když v neděli večer zazněla siréna ohlašující konec třetí třetiny, propukla napříč celou republikou nefalšovaná česká radost. Lidé začali slavit - však rozhodně bylo co.

Reklama:

Byl to moment, kdy bylo všechno špatné zapomenuto, vymazáno, vygumováno - a to od politických rozmíšek po krvavé boje v nedaleké Ukrajině. Český hokejový celek dokázal během krátké chvíle to, co se nepodařilo ambiciózním politickým lídrům za dlouhé roky. Nádhera.

Jak dlouho česká radost vydrží a bude mít magickou moc nad vším špatným z poslední doby, přiblížil respektovaný sociolog.

"No upřímně řečeno, ten hokej je hezká ukázka klanového chování. Máme radost, protože mají radost ti okolo nás. Hokej (nebo jiný sport) je toho roznětkou a katalyzátorem, ale o něj v podstatě nejde, jde o to »radovat se spolu«," vylíčil pro ŽivotvČesku.cz Vojtěch Bednář a dále přiblížil trvanlivost »euforického jevu«.

"Vydrží to velmi krátce. Právě proto, že to spojuje velmi široké skupiny okolo pomíjivého středu, ale dá se to využít třeba k tomu, aby se nabídl nějaký směr nebo vize, která je potom trvanlivější. Ale ano, důležité to je, protože lidé potřebují pozitivní impulsy. A upřímně řečeno není tak zásadní, co je jejich obsahem, ale hlavně to, že jsou," dodal pro ŽivotvČesku.cz zkušený odborník.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: