Reklama:

Boje na frontě jsou jako velký mlýnek na maso, říká šéf oboru Bezpečnostní a strategická studia. Odhadl, co nastane s ruskou letní ofenzivou

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 5. 2024

Komentář: Rusko chystá velkou ofenzivu a s ohledem na jeho možnosti je stále zřejmé, že může posilovat své vojenské kapacity. K tomu navíc ruská ekonomika již nějakou dobu funguje ve válečném režimu. Oproti tomu se Ukrajina stále potýká s nedostatkem munice a má omezenou schopnost dál obnovovat své kapacity. Západní politici opakují, že odpovědnost posílit dodávky a obranyschopnost Ukrajiny je na Západu. V souvislosti s údajnou velkou ofenzivou Ruska v létě se redakce ŽivotvČesku.cz dotázala vedoucího oboru Bezpečnostní a strategická studia a respektovaného politologa Josefa Krause z katedry politologie Masarykovy univerzity, o jak zásadní událost půjde, pokud se naplní. Uvedl, že do jisté míry může být i rozhodující.

Reklama:

Situace na bojišti není optimální. Nedostatek dělostřelecké munice, nedostatek vojenských sil a oslabená protivzdušná obrana patří v současnosti mezi hlavní problémy, se kterými se Ukrajina potýká při obraně proti ruské agresi. Navzdory další pomoci není možné situaci zvládnout bez doplnění lidských zdrojů.

V médiích se nedávno objevily zprávy o komplikacích týkajících se lidských zdrojů v řadách obránců. Značný počet schopných bojovníků se totiž nachází v zahraničí a většina z nich nemá v úmyslu se vrátit. Redakce ŽivotvČesku.cz o tom dříve psala článek.

Reklama:

I když do bojů na Ukrajině postupně zasahuje významná pomoc ze strany české muniční iniciativy a pomoc od Spojených států ve výši 60,8 miliardy dolarů (1,44 bilionu korun), bez navýšení výše zmíněné živé síly je pro Ukrajinu situace nelehká.

Mimochodem do české muniční iniciativy už přispělo 15 zemí Evropské unie a Severoatlantické aliance přes 1,6 miliardy eur (39,5 miliardy korun), uvedl to v úterý před jednáním o bezpečnosti s evropskými státníky v pražské Kramářově vile premiér Petr Fiala (ODS).

Redakci zajímal pohled Josefa Krause na mnoha politiky avizovanou ruskou ofenzivu v létě. Podle ostříleného experta přes vojenské konflikty může jít o zlomovou událost.

"Vypadá to, že se hodně bude rozhodovat v letních měsících. Konflikt si v současnosti udrží ještě nějakou dynamiku, protože obě strany budou doufat, že stav rozhodnou nějak ve svůj prospěch. Jde o fázi, která je pro Ukrajinu bolestivější, protože je vidět, že to vyčerpává lidskou kapacitu. Rusové v tomto mají větší převahu. Je zřejmé, že po nedávné inauguraci Putina se teď napnou všechny síly na bojiště. V tomto kontextu teď půjde o hodně, je dost možné, že o všechno," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný expert, který od roku 2010 publikoval v odborných periodikách téměř čtyři desítky textů, případně se na nich podílel, a to v drtivé většině v cizím jazyce.

"Ono to asi bude do určité míry kopírovat trend, který tady již nějakou dobu je. A to skutečně, že celá frontová linie funguje jako »velký mlýnek na maso«. To znamená, že to je opotřebovávací válka se vším všudy. Opotřebovávací válka, jež je nepříjemná zejména pro lidský materiál, který je do konfliktu zatažen. To znamená, že masivní dodávky munice a její použití jsou součástí stávající opotřebovávací války. A bude to pochopitelně znamenat ohromné ztráty jak na lidském faktoru, tak na vojenském materiálu, a to na obou stranách. Je to věc, která bude podmiňovat to, co se bude pravděpodobně dít v létě, a bude pochopitelně znamenat ohromné problémy pro obě strany, protože lidský materiál není už z logiky věci bezedný, a k tomu všemu nese potenciál velkých politických rizik," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Josef Kraus z katedry politologie, čímž tak nastínil realitu toho, že každá mobilizace představuje ztrátu popularity politického vedení u domácího publika.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: