Špatná zpráva pro české domácnosti. ČNB zvýšila úrokové sazby. Firmy můžou v krajním případě propouštět, říká ekonom

Finance - Ilustrační snímek
Finance – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 23. 12. 2021

Česká národní banka (ČNB) opět přistoupila k ráznému kroku, když znovu zvýšila úrokovou sazbu. Z původních 2,75 procenta se nakonec zvedla o celý jeden procentní bod, což překonalo i předpoklady ze strany finančních analytiků. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila ekonoma Lukáše Kovandu (41), zda by vysvětlil, co to znamená pro české domácnosti a firemní úvěry. "Hypotéky budou zdražovat více, než se předpokládalo, a podnikatelé budou mít nákladnější investice. V krajním případě dojde na propouštění," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

V platnosti jsou nově nastavené úrokové sazby od čtvrtka 23. prosince, přičemž zvýšením klíčové dvoutýdenní repo sazby (ČNB pomáhají s regulací množství peněz v oběhu) o procentní bod se dostala základní úroková sazba na 3,75 procenta. Je to výsledek včerejšího jednání bankovní rady ČNB, která zasedla k tématu měnové politiky. Důvod je poměrně jasný – rostoucí inflace a snaha tlumit inflační očekávání.

Základní úroková sazba se zvedla po listopadovém zasedání České národní banky o 1,25 procentního bodu a nyní je dokonce nejvyšší za posledních třináct let. Jaký vliv to má na běžné české domácnosti nebo podnikatele vysvětlil ekonom Lukáš Kovanda. Příliš příznivé zprávy bohužel neměl ani pro jednu stranu.

"Znamená to například, že se dále budou zdražovat hypotéky více, než se čekalo. A to až na úroveň pěti procent v prvním čtvrtletí příštího roku. Také zdraží další úvěry, třeba firemní, čili podnikatelé budou mít nákladnější investice. Možná kvůli tomu budou některé své investice omezovat. Nebo firmy budou muset kvůli zdražení investic, protože se jedná o nutné investice, v krajním případě propouštět, aby měli na zaplacení vyšších úroků," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

Předpoklady ekonomů ohledně inflace poukazují na predikce pokračování jejího růstu, stejně tak se počítá, že se bude zvedat i základní úroková sazba. Podle slov guvernéra Jiřího Rusnoka (61) by měla v roce 2022 překročit hranici čtyř procent.

"Na druhé straně je to pozitivní zpráva pro střadatele, protože se bankám otevírá další prostor ke zvyšování úrokových sazeb. Nejvyšší úrok, který nyní banka nabízí, je necelých 2,6 procenta, takže to bude moci dále stoupat. Lidé se dočkají lepšího zhodnocení svých úspor, ale pravda je taková, že vzhledem k tomu, že příští rok by měla být inflace v průměru zhruba až sedmiprocentní, tak vlastně i ty nejlépe úročené bankovní účty ji nepokryjí," dodal na závěr Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz.


Kdo je Lukáš Kovanda:

  • Český ekonom a autor behaviorálně-ekonomických knih.
  • Působí jako socioekonomický analytik při Organizaci spojených národů (OSN).
  • Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.
  • Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
  • Je členem Národní ekonomické rady vlády.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.