Reklama:

Špatná zpráva pro důchodce. Návrh na zvýšení dávek o 300 korun nemá podporu. Návrh Jany Maláčové je v ohrožení

Ministryně Jana Maláčová
Ministryně Jana Maláčová
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 8. 7. 2021

Zvýšení důchodů o tři sta korun nad zákonnou valorizaci prosazuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (40), která o něj velmi usiluje. Ale druhé čtení návrhu nezískalo v Poslanecké sněmovně podporu hnutí ANO premiéra Andreje Babiše (66) a nenašlo ji ani u ODS v čele s předsedou Petrem Fialou (56). Nejvíce hlasů pro zařazení návrhu do programu a druhé čtení přišlo ze strany České pirátské strany. "Jsem si vědom toho, že pro lidi, kteří mají minimální důchody, je to významná částka, protože nejsou schopni z nízkých důchodů vyžít," řekl poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Ministryně práce a sociálních věcí již dlouhou dobu dává najevo, že je pro ni velmi důležité podpořit lidi v důchodu. Podle jejích slov jde o ty, kteří celý život pracovali, aby vytvořili následujícím generacím budoucnost a půdu pod nohama. Její návrh navýšit důchod o 300 korun měl být zařazen ke druhému čtení Poslanecké sněmovny, ale nepochopení našel u hnutí ANO a ODS. Celkem 57 poslanců za ANO ze 78 se zdrželo hlasování, 4 se nepřihlásili a 17 se jich omluvilo. Stejné stanovisko zaujali poslanci z ODS – z 23 se jich 11 zdrželo hlasování, 8 se omluvilo a 4 se vůbec nepřihlásili.

"Poslanci hnutí ANO a ODS dnes nepodpořili 2. čtení návrhu ČSSD přidat k důchodům 300 Kč nad zákonnou valorizaci. Jestli zákon neprojednáme zítra, nestihne se schválit! Tak alespoň víme, jak opravdu jim leží na srdci budoucnost lidí, kteří celý život pracovali," sdělila rozhořčeně na twitteru Jana Maláčová.

Reklama:

Největší podpora přišla ze strany Pirátů, kdy z 22 poslanců 18 hlasovalo pro schválení návrhu do druhého čtení. SPD Tomia Okamury se vyjádřilo také většinově pro, z celkových 19 hlasů si návrh Jany Maláčové získal 15. Z řad vlastní strany ČSSD ministryni podpořilo 9 stranických kolegů ze 14. Z 200 poslanců ve Sněmovně hlasovalo pro druhé čtení návrhu 67, 13 se nepřihlásilo, 72 se zdrželo a 48 se omluvilo.

"Z mého pohledu je to jasný předvolební populismus, na druhou stranu jsem si vědom toho, že pro lidi, kteří mají minimální důchody, je to významná částka, protože nejsou schopni z nízkých důchodů vyžít. Zároveň současně máme schodek 500 miliard," vyjádřil se nedávno k návrhu zvýšení důchodů pro ŽivotvČesku.cz poslanec České pirátské strany Mikuláš Ferjenčík, jehož sestrou je místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: