Špatná zpráva pro neočkované: Delta plus je riziko navíc, zhodnotil Rastislav Maďar. Uvedl, kdo může být v klidu

Profimedia
Epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
klara.zankova@zivotvcesku.cz
Publikováno: 21. 7. 2021

Před několika měsíci se na území Česka vyskytla varianta alfa, zvaná britská, před kterou řada epidemiologů varovala kvůli její významnější infekčnosti. Dlouhou dobu byla v zemi dominantní, ale Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve své poslední zprávě potvrdil, že ji v počtu nakažených nahradila varianta delta (dříve zvaná indická). "Pro plně očkované to není zásadní důvod k obavám, pro ty ostatní je to důvod se nechat očkovat," řekl renomovaný epidemiolog Rastislav Maďar pro ŽivotvČesku.cz.

Diskriminační PCR testy (zkoumají již pozitivní vzorek na konkrétní variantu) za posledních 14 dní odhalily, že ze 70 až 80 procent je indická varianta koronaviru zvaná delta v Česku dominantní. Upozadila tak britskou, která byla dlouhé týdny v popředí, ale v současné době se její výskyt pohybuje už jen kolem 10 procent, jak uvádí zpráva Státního zdravotního ústavu (SZÚ).

"Očekávali jsme už v červnu, že delta varianta se bude šířit i na našem území a v dalších týdnech se stane dominantní. Pro plně očkované to není zásadní důvod k obavám, pro ty ostatní je to důvod se nechat očkovat," vyjádřil se Rastislav Maďar k aktuální situaci pro ŽivotvČesku.cz.

Laboratoře zaznamenaly také první výskyt delty plus, označované jako AY.1., která byla zjištěna u mladé ženy v Jihomoravském kraji. "V Evropě se tato varianta vyskytla poprvé v dubnu v Anglii a dosud bylo v Evropě »osekvenováno« 196 SARS-CoV-2 pozitivních vzorků s tímto genomem. Nakaženou u nás je třicetiletá žena. Případ šetřila příslušná Krajská hygienická stanice a další výskyt onemocnění nebyl zaznamenán," uvedla ředitelka Státního zdravotního ústavu a mikrobioložka Barbora Macková.

Epidemiolog Rastislav Maďar je názoru, že nově zachycená delta plus ani její předchůdkyně nebudou mít vážné následky vedoucí k zavedení přísných opatření ze strany vlády. "Delta plus je riziko navíc, ale věřím, že další lockdown ani jedna z nich nezpůsobí," dodal pro ŽivotvČesku.cz.

V Česku je podle dat ministerstva zdravotnictví 9 607 987 vykázaných očkování, k nimž přibylo za pondělí 19. července dalších 85 633. Počet hospitalizovaných vzrostl na 37 a potvrzených případů za posledních týden na 100 000 obyvatel eviduje ministerstvo 15.

V současné době je cestování hlavně pro lidi, kteří se dokážou smířit s neustále se měnícími podmínkami. Ministerstvo zahraničí pro lepší přehlednost zavedlo tzv. mapu cestovatele, která informuje o aktuálním riziku nákazy v mnoha zemích světa. Nově jsou přísnější podmínky pro cestování zavedeny např. v Čechy oblíbeném Bulharsku - zatím budou platit do konce července. Při cestování také vzniká riziko, že se člověk nakazí koronavirem. "Člověk musí do karantény, někdy jsou do negativního výsledku určeny počty dnů. V hotelu bývá vyhrazena část pro covidové pacienty. Stará se o ně speciální personál," řekla mluvčí CK Invia pro ŽivotvČesku.cz.


Kdo je Rastislav Maďar:

Virus SARS-CoV-2 se dál mění a nabírá nové mutace. Stalo se to také v případě omikronu, kt...

● Renomovaný epidemiolog a vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity, kde je i děkanem.
● Člen poradní Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES), který zastává také funkci předsedy redakční rady pro očkování a cestovní medicínu.
● Člen České lékařské komory a České lékařské společnosti JEP.
● Autor desítek odborných článků - pracoval na významných postech nejen v rámci České republiky, ale i na Slovensku.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu