Sperma neočkovaných jako nový bitcoin: Genetik Jan Pačes otevřeně promluvil o vlivu vakcín na plodnost mužů i žen

Jan Pačes
Jan Pačes
Foto: MICHAL RŮŽIČKA / MAFRA / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 12. 2021

Mezi antivaxery se už několik týdnů na sociálních sítích šíří teorie, že sperma neočkovaných mužů má vyšší kvalitu než sperma po vakcinaci. Podle této konspirační teorie by v budoucnu mělo být sperma od neočkovaných ceněno podobně jako zlato a nabývat na hodnotě jako třeba kryptoměna bitcoin. Skupina vývojářů chce dokonce s takovým biologickým materiálem obchodovat. Molekulární genetik z Akademie věd Jan Pačes se takovým spekulacím jen usmívá. Pro ŽivotvČesku.cz zdůraznil, že vakcíny nemají žádný vliv na plodnost mužů či žen. "Nemáme žádný biologický mechanismus, jak by se to mohlo stát," zdůraznil genetik pro ŽivotvČesku.cz s tím, že si neumí představit, jak by vakcíny mohly plodnost ovlivňovat.

Pane doktore, vy jste určitě zaznamenal teorie, že sperma od neočkovaných má vyšší kvalitu než semeno mužů po vakcinaci. Dokonce se objevily snahy se semenem neočkovaných obchodovat. Vidím, že se usmíváte a zamítavě vrtíte hlavou. Přesto část veřejnosti je přesvědčená, že vakcíny proti koronaviru mají negativní vliv na plodnost. Jak se na tyto spekulace díváte z pozice molekulárního genetika?

Takové fámy většinou vznikají na základě nepochopení nějakého odborného článku. Koronavirus vstupuje do buněk přes ACE2 receptor (angiotenzin-konvertující enzym, pozn. red.), tento receptor máme v těle na mnoha místech, jedno z těch míst, kde je poměrně častý, jsou varlata, proto obecně mají muži při covidu těžší průběh a delší hospitalizace. Dokonce se zjistilo, že po prodělání onemocnění covid-19 se trošku zhoršuje kvalita spermatu, ale v rámci měsíců se to vrací k normálu. Tento objev si bohužel někdo přetransformoval na to, že to dělají i vakcíny.

Chápu, jak takové spekulace vznikají. Jenže podle svědectví, která se objevují třeba v různých diskuzních fórech o mateřství, tak před vakcínami varují i někteří gynekologové s tím, že vakcíny podle nich mohou mít vliv na plodnost či na těhotenství. Vy jste tedy zcela bytostně přesvědčen, že vakcíny na plodnost vliv nemají?

Vakcíny do žádné z buněk nevstupují. Vakcína sama o sobě je mRNA (genový typ vakcíny, obsahuje messenger RNA, který nese informaci pro výstavbu bílkoviny (proteinu) patogenního organismu, pozn. red.) a z ní si buňka vyrobí protein, nejedná se o žádné infekční partikule, které by mohly vstupovat do dalších buněk, z principu to není infekční agens (choroboplodný zárodek, pozn. red.). Vše, co by se dělo na úrovni mRNA vakcín, by se dělo mnohonásobně hůře na úrovni toho viru jako takového. Tu vakcínu mRNA, kterou dáváme, je ta samá, jakou si v sobě nese virus, ale je to jenom to, co z něj »trčí« na povrchu, kdežto virus si do buněk nese celou mRNA. Její další osud je stejný. Výhoda vakcíny je, že mRNA je hodně nestabilní, rozpadá se v rámci desítek hodin či maximálně dnů. Když dostanete virus, tak ten vyrábí stále novou mRNA po dlouhou dobu a navíc v mnoha tkáních těla, nikoliv jen v rameni, ale dostane se do mozku, do ledvin, do plic či do varlat. Není ale známý žádný mechanismus, že by ta vakcína mohla dělat něco horšího, než dělá virus sám o sobě.

Počkejte, já se zeptám stejně, jako se ptají ti lidé, kteří tyto konspirační teorie sdílejí. Sperma od očkovaného je úplně stejné jako sperma od neočkovaného?

Samozřejmě. Vakcína na to nemá vliv, ta mRNA vakcína zůstane trošku v rameni, jde maličko do uzlin a možná, než se to v řádu hodin rozpadne, tak se mohou nepatrné stopy dostat do jater. Na sperma nemá žádný vliv.

Muži řeší kvalitu spermií a ženy zase bádají, zda vakcíny mají vliv na těhotenství. Objevují se názory, že kdo chce mít jistotu, že se mu narodí zdravé děti, očkování by měl odložit...

Zaznamenal jsem to, ale to je zase nepochopení studie, jak jsem již říkal. Byl v minulosti napsaný článek, kde se monitorovaly vakcíny na křečcích. Zkoumalo se, jaká je životnost mRNA v těle, kam putuje, jak dlouho tam vydrží, jak se rozpadá... Víte, v biologii umíme málokdy udělat detekci nula. Máme nějakou spodní hranici, kdy říkáme, že pokud je to menší než nějaké číslo, tak jsme to nenašli, ale nikdy neuděláme úplnou nulu, takže přístroj vždy něco naměří. To se vyneslo do grafu, nějaký chytrák ten graf vynesl, odřízl faktická data, vzal šum, který byl úplně dole a na základě tohoto šumu se na internetu šířilo, v jakých tkáních se mRNA šíří, jenže ten obrázek byl ve skutečnosti důkazem, že ty hodnoty jsou pod limitem měření. Jak už se to ale jednou dostane na internet, tak se takové obrázky prostě šíří. Nemáme žádný biologický mechanismus, jak by se to mohlo stát, mRNA je v každé buňce, každý gen se takto vyrábí, máme miliony kopií v každé buňce a v každý okamžik života, jsou velmi rychle odbourávány, aby fungovalo jen to, co buňka potřebuje. Stejně funguje ta vektorová vakcína, tady nedáváme přímo mRNA, která se rychle odbourává, ale dáváme DNA, ze které teprve vzniká mRNA a ta pak vyrobí protein a odbourá se.

Ta debata určitě bude pokračovat, protože pořád část lidí zůstane přesvědčená, že vakcíny nějaký vliv na plodnost mají. Vy jako genetik a vědec ale s čistým svědomím můžete říct, že očkování proti koronaviru vliv na rozmnožování nemá, je to tak?

Znovu říkám, že vakcíny nemají vliv na rozmnožovací ústrojí. Ani neznáme žádný mechanismus, který by to mohl způsobit, ani si neumím představit takový mechanismus, který by vliv mít mohl. Při této příležitosti bych rád ještě řekl něco k očkování v těhotenství. Virus se šíří pomocí ACE2 (angiotenzin konvertující enzym, pozn. red.), ten receptor je důležitý pro tlak uvnitř těla. Proto virus je nebezpečný při komorbiditách (současný výskyt více nemocí v organismu, pozn. red.), což je vysoký tlak a obezita, což je poměrně rizikové i pro těhotné ženy. Metabolismus těhotné ženy se stará o plod, a když do toho ještě vstoupí virus, tak vstupuje do dráhy, která drží tlak v těle, to je pro těhotné problematické, pak může docházet k předčasným porodům i úmrtí dítěte. Pro těhotné ženy je naopak očkování silně doporučováno. Těhotenství neočkovaných žen je velmi rizikové.

Sperma neočkovaných jako nový bitcoin:

Skupina antivaxerů vyrobila kryptoměnu s názvem Unvaxxed Sperm. Vývojáři se chystají uchovávat a obchodovat kryogenně zmrazené sperma neočkovaných mužů. Vychází z předpokladu, že spermie od neočkovaných budou mít velkou hodnotu, až si lidstvo uvědomí, že po vakcinaci byla snížena lidská reprodukční schopnost. Popis nové kryptoměny přinesl mimo jiné internetový deník International Bussines Times. V budoucnu by dokonce měla být spuštěna seznamka pro lidi, kteří nepodstoupili očkování.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.