Válka na Ukrajině, inflace, energetické a ekonomické zásahy, válka v Pásmu Gazy: Krize ovlivní genetiku, říká Jan Pačes

Jan Pačes
Jan Pačes
Foto: MICHAL RŮŽIČKA / MAFRA / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 10. 2023

Série, která se do života lidí v globálním měřítku zapsala navždy. Tak se dá mluvit o tom, s čím se svět při ohlédnutí do posledních několika málo let musí vyrovnávat. Koncentrace nepříznivých událostí je poměrně masivní. Aktuálně se po covidu, energetické a ekonomické krizi, válce na Ukrajině, na peněženky a úspory zákeřné inflaci zrak světa přesunul na Blízký východ. Podle molekulárního genetika z Akademie věd České republiky Jana Pačesa nejde s pohledem do hluboké minulosti o »jev« mimořádný, ale na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz uvedl, že člověka jako takového to svým způsobem ovlivňuje.

Neviditelná hrozba covid-19 odstartovala sérii událostí, kterými si svět musí procházet. Vše začalo v roce 2019, když nový typ koronaviru SARS-CoV-2 udeřil. S jeho ústupem se přihlásila energetická krize. V říjnu 2021 ohlásila krach společnost Bohemia Energy a následně se energetická krize dostavila po vypuknutí ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022.

Zlé události doprovázela po většinu doby vysoká inflace, teprve v posledních měsících začala postupně klesat. Teď se oči světa upřely na Blízký východ, kde Izrael čelil útoku teroristického hnutí Hamás a podnikl odvetné údery. Mrtví se počítají v tisících.

Ohledně vlivu situací na lidskou genetiku promluvil uznávaný odborník. "Krizové situace obecně, války, boje o zdroje a podobně, tak ovlivní genetiku způsobem, že do dalších generací se přenese DNA těch jedinců, kteří situaci zvládnou lépe. Není to o tom, že bychom získávali jiné vlastnosti, potažmo nové či »superschopnosti«, ale je to tak, že do dalších generací se dostanou ti, jejichž genetické predispozice jim umožňují nepřiznivou situaci lépe zvládnout," přiblížil pro ŽivotvČesku.cz v kostce genetik Jan Pačes, který zároveň odpověděl na dotaz, zda Češi v rámci DNA jsou něčím mimořádní.

"Češi mají schopnost pít mléko (tolerance k mléku) i v dospělosti, což mají rozšířené - získané do DNA . Jde o typickou vlastnost potomků pastevců, čímž disponují ve větší míře Slované," dodal pro ŽivotvČesku.cz veřejnou odborností uznávaný vědec.

Ze slov populárního českého genetika Jana Pačesa lze pochopit, že součet všeho má jediný výsledek, svět se za poslední roky významně změnil a není vyloučeno, že minulost se možná v budoucnu bude opakovat.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.