Reklama:

Špičkový politolog odpověděl, zda bude o Miloši Zemanovi ještě slyšet, až mu vyprší mandát

Lubomír Kopeček
Lubomír Kopeček
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 12. 2022

První kolo přímé volby hlavy státu se uskuteční 13. a 14. ledna příštího roku, předpokládané druhé kolo o dva týdny později. Mandát Miloši Zemanovi (78) vyprší 8. března. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila uznávaného politologa z Masarykovy univerzity a Národního institutu SYRI Lubomíra Kopečka, který se vyjádřil k dotazu, zda s koncem na prezidentském postu bude ještě o Zemanovi slyšet, případně se dá očekávat jeho zasahování do vnitrostátní politiky. Z jeho slov vyplynulo, že tu a tam se v současnosti dosluhující hlava státu po svém odchodu z Hradu nějakým způsobem verbálně projeví.

Reklama:

K největším favoritům patří podle průzkumů bývalý náčelník generálního štábu armády Petr Pavel (61), expremiér Andrej Babiš (68) nebo bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová (43).

Reklama:

Očekává se, že jeden ze zmíněných kandidátů se nakonec stane novým prezidentem ČR, pokud nepřijde nějaké zásadní překvapení. Zda bude o Miloši Zemanovi ještě následně slyšet, na dotaz redakce odpověděl uznávaný politolog.

"Miloš Zeman pobýval na Vysočině od roku 2003 a tehdy zasahoval do politiky poměrně intenzivně, především do poměrů v Sociální demokracii. Myslím si, že teď je to situace jiná v tom, že zdravotně je ve stavu, kdy v zásadě na plnění těch minimálních prezidentských funkcí stačí s jistými obtížemi. Nedovedu si představit, že by vyvíjel nějakou agilnější činnost jako důchodce po odchodu z Pražského hradu. Nějaký komentář asi z jeho úst zazní, ale nemyslím si, že ve srovnání s agilitou po roce 2003, kdy jeho vstupy byly velmi sledované, poměrně časté, že by to bylo srovnatelné," řekl pro ŽivotvČesku.cz odbornou veřejností respektovaný politolog a profesor Lubomír Kopeček.

Dosluhující hlava státu už v minulosti uvedla, že jakmile jí skončí mandát, odejde do důchodu a přesune se do domu v Lánech, jehož stavba finišuje. Redakce ŽivotvČesku.cz se do Lán vydala a pořídila na místě fotografie nového »království« Miloše Zemana, jak vypadá pár týdnů před obdobím, kdy se do něj bude chtít nastěhovat. Stát se tak má v lednu, možná v únoru, uvedl nedávno.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: