Rozbor Petra Pavla předním českým politologem: Srovnání se Zemanem, postoj k vládě Fialy bez překážek a profesní minulost

Petr Pavel
Petr Pavel
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 7. 2023

V polovině června uplynulo prvních sto dnů Petra Pavla ve funkci prezidenta České republiky. Doposud nedošlo k jeho žádnému fatálnímu přešlapu, naopak jeho podpora u veřejnosti raketově roste. Národu dokonce za přítomnosti médií ukazuje, v jaké fyzické formě je - ať už jde o nedávné sjíždění divoké vody v deblkajaku, či ještě dříve štafetový běh zakončený bolestivou křečí v noze. Stávající hlava státu zkrátka nasadila vysoké tempo. Redakci ŽivotvČesku.cz ale zajímalo, jak nástupce Miloše Zemana působí na odborníka. Politolog z Masarykovy univerzity a Národního institutu SYRI Lubomír Kopeček na dotaz zhodnotil muže, který se rozhodně nevyznačuje papalášskými manýry a je aktivní, nikoliv aktivistický.

Hlavou státu Petra Pavla lidé v ČR zvolili na konci ledna, když ve druhém kole přímé volby jednoznačně porazil bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Krátce po inauguraci si Pavel stanovil osm oblastí slibů, které chtěl za prvních 100 dnů ve funkci splnit. 

Pokud jde o poměření s Milošem Zemanem, je ještě brzy dělat závěrečné soudy, ale rozdíl mezi nimi a jejich politikou je výrazný.

"Asi první věc je, že Petr Pavel těží v kontrastu s bývalou hlavou státu. Když to srovnáte s tím, jak působil v posledních měsících a letech Miloš Zeman, tak vedle řekněme zdravotně nepříliš dobře vypadajícího stavu tady máme Miloše Zemana, který prodělal určité politické porážky, a to ve smyslu toho, jak dopadl jeho postoj směrem k Rusku, ale i to, jak nedokázal prosadit některé své představy vůči vládě Petra Fialy. Tedy jeho některé pokusy, ze kterých v zásadě nic nebylo," uvedl v úvodu mezinárodně uznávaný odborník v oblasti politologie.

"Když se podívám na Petra Pavla, tak samozřejmě je vidět kontrast zdravého, dynamického, regiony navštěvujícího, velmi viditelného prezidenta, z čehož nová hlava státu těží. Když se podívám na jeho první čtyři měsíce ve funkci, tak intenzitou komunikace je to naprosto nesrovnatelné s tím, jak komunikoval jeho předchůdce," zdůraznil Lubomír Kopeček.

Od nástupu do funkce Pavel jmenoval nové ministry životního prostředí, školství a pro evropské záležitosti, navrhl a po schválení Senátem jmenoval také tři ústavní soudce. 

"Máme tu Petra Pavla, který byl zvolen jako kandidát podpořený vládní koalicí, z čehož se dal celkem odvodit jeho postoj vůči stávající vládě, to jest, že nebude negativní, jako tomu bylo u Zemana. Dá se říct, že na rozdíl od bývalé hlavy státu je tu určitě velká míra souznění s vládou Petra Fialy s tím, že Petr Pavel to občas vyvažuje kritičtějšími poznámkami, které ale v zásadě pro stávající vládu nejsou překážkou. Dá se to demonstrovat na změně valorizace důchodů, kdy se Petr Pavel vyjádřil způsobem, když řekl, že by bylo fajn, aby to posoudil Ústavní soud. Nicméně onen dotyčný zákon nejen nevetoval, ale ani se na Ústavní soud neobrátil," upozornil odbornou veřejností uznávaný politolog.

Od zvolení do funkce navštívil Petr Pavel několik krajů České republiky a také všechny sousední země, na Slovensku a v Německu byl ve funkci již dvakrát. Absolvoval i cestu na Ukrajinu, která se brání ruské agresi, kam se také vydal podpořit vojáky do blízkosti frontové linie. Na Hradě také nedávno přijal ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

"Docela velké souznění, možná větší než v domácí politice, je potom vidět v jeho agilitě v zahraniční a bezpečnostní oblasti. Jde tak o promítnutí jeho profesní minulosti člověka spojeného s kariérou v NATO a české armádě. Promítá se to do jeho pozitivního vztahu k Ukrajině a jakým způsobem se staví k Severoatlantické aliancii," dodal pro ŽivotvČesku.cz uznávaný politolog Lubomír Kopeček.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.