Spolu i do eurovoleb. Je to rezignace na značku ODS, neskrýval zklamání Jan Zahradil a vyslovil silnou obavu z rozpuštění značky v koalici
Koalice Spolu, tedy ODS, KDU-ČSL a TOP 09, bude s největší pravděpodobností kandidovat i ve volbách do Evropského parlamentu. V pátek mají lídři těchto tří stran společnou tiskovou konferenci, vyplývá z dnešního tiskového avíza. Také podle informací Hospodářských novin by subjekty měly v pátek podepsat dohodu, výkonná rada ODS to schválila v úterý. Podle opozičního hnutí ANO trojice stran Spolu případnou společnou kandidaturou rezignuje na program a spáchá podvod na voličích. Ohledně kandidatury Spolu jako celku neskrýval rozladění europoslanec ODS Jan Zahradil, který nikdy neskrýval svou loajalitu k brandu a rozhodně se řadí ke konzervativním demokratům s tahem na branku.
"Byl jsem a jsem proti tomu. Eurovolby – vzhledem k tomu, že nejde o volby 1. řádu – jsou ideální příležitostí, jak oživit značku ODS jako autentickou a autonomní stranu. Naše vedení na to rezignovalo, dalo přednost budování značky Spolu," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Zahradil, jak situaci vnímá, a neskrýval obavy. "Vzbuzuje to otázku, zda nejde o součást dlouhodobé strategie, jak ODS de facto postupně rozpustit v projektu Spolu."
Lidovci a TOP 09 spadají v Evropském parlamentu do Evropské lidové strany (EPP), zatímco ODS patří ke straně Evropských konzervativců a reformistů (ECR). Na některá evropská témata mají navíc strany odlišné názory, ať už se to týká přijetí eura, které nejvíce prosazuje TOP 09, nebo Zelené dohody pro Evropu, ke které má ODS rezervovanější přístup.
V pátek od 17:00 mají k eurovolbám briefing předsedové ODS Petr Fiala, TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a KDU-ČSL Marian Jurečka. Vedle nich se zúčastní europoslanci Alexandr Vondra, Veronika Vrecionová (oba ODS) a Luděk Niedermayer (TOP 09), což by mohlo značit pořadí prvních tří jmen na společné kandidátní listině.
Lidovci delší dobu dávali najevo, že o účast ve volbách do Evropského parlamentu pod záštitou Spolu stojí. KDU-ČSL už na jaře oznámila, že její jedničkou ve volbách bude nynější europoslanec Tomáš Zdechovský. Podle Hospodářských novin by na kandidátce mohl být na čtvrtém místě.
Šéf stínové vlády opozičního hnutí ANO Karel Havlíček řekl, že Spolu bude v případě společné kandidatury působit jako Frankenstein. "Trochu konzervativec, trochu liberál, trochu aktivista, trochu progresivista," řekl Havlíček novinářům ve Sněmovně. Nedokáže si představit, jak budou Vondra, Niedermayer a Zdechovský stát na jednom pódiu a přesvědčovat lidi o tom, že mají společný program.
Strany Spolu podle Havlíčka rezignují na program. "Jen za účelem politického úspěchu obětují to, co tvrdili mnoho let. Je to švindl," konstatoval. Místopředsedkyně Sněmovny a možná jednička kandidátky ANO Klára Dostálová považuje případnou kandidaturu Spolu za podvod na voličích. "Nejde o žádné hodnoty. Vzhledem k názorovému uspořádání jde o pouhopouhý kalkul," míní.
Premiér a šéf ODS Fiala podle Hospodářských novin prosazuje kandidaturu Spolu i v krajských volbách příští rok a o rok později ve sněmovních. O tom, že by strany šly společně do voleb do Poslanecké sněmovny, hovořili jejich zástupci v minulosti mnohokrát. Projekt se podle nich ukázal jako úspěšný, neboť se mu v předchozích sněmovních volbách v roce 2021 podařilo porazit hnutí ANO expremiéra Andreje Babiše.
V krajských volbách už ale nyní lidovci dali v několika regionech přednost jiným uskupením než občanským demokratům a TOP 09, píšou Hospodářské noviny. Jedná se například o Plzeňský kraj. Fiala podle listu doufá, že ustavením společné kandidátky do eurovoleb přiměje lidovecké vedení ke změně postoje svých regionálních buněk.
Volby do Evropského parlamentu se uskuteční v červnu příštího roku. Rozhodovat budou voliči o obsazení celkem 720 křesel, což bude o 15 víc než v končícím období. Zvýšení počtu křesel je reakcí na demografické změny v EU. Česko má nyní 21 mandátů a jejich počet se měnit nebude.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.