Reklama:

Sršeň asijská je v Česku: Problém to bude, uvedl objevitel invazního druhu v Evropě. Co všechno hrozí, přiblížili odborníci Melichar a Uváčik 

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 10. 2023

Za invazní druhy se považují zavlečené nepůvodní organismy, které se rychle šíří, agresivně vytlačují původní druhy a způsobují rozsáhlé ekologické škody. Asijský druh sršně může představovat skutečně problém, a to zejména pro včelaře. První jeho potvrzený nález v ČR je ze čtvrtka z Plzně, uvedli to ochránci přírody. Podléhat panice je zatím zbytečné. V roce 2020 redakce ŽivotvČesku.cz upozorňovala na skutečnost, že je jen otázkou času, kdy se sršeň asijská v ČR »ukáže« - promluvil o tom entomolog Jean Haxaire z Francie, který v roce 2004 poprvé agresivní druh sršně migrujícího do Evropy objevil. Pro ŽivotvČesku.cz se k aktuálnímu tématu vyjádřil jeho letitý kamarád a kolega - entomolog Tomáš Melichar - člen České společnosti entomologické při České akademii věd a Augustin Uváčik z Výboru pražských včelařů.

Reklama:

"Sršeň asijská je velmi agresivní, zejména pokud se pohybujete blízko jejího hnízda. Jinak bych neřekl, že oproti sršni, kterou známe z Evropy, je něčím jiná. Musím ale upozornit, že jde o včelího predátora. V tomto ohledu představuje velké riziko," uvedl pro ŽivotvČesku.cz před třemi lety entomolog Jean Haxaire z Francie, objevitel sršně asijské. Uznávaný odborník žije v Laplume, což je přibližně 70 kilometrů od města Toulouse. V roce 2004 poprvé asijský druh sršně migrujícího do Evropy objevil. Pro redakci kontakt s ním zprostředkoval entomolog Tomáš Melichar, který se se svým francouzským kolegou setkává velmi často - střídavě totiž žije v ČR a Francii.

Reklama:

Už tehdy Haxaire upozorňoval, že sršeň asijská se v ČR objeví, se svým odhadem, kdy k tomu dojde, se »sekl« o tři roky. "Myslím, že na území České republiky by se mohla dostat už letos (2020). Neexistuje nic, co by ji mohlo zastavit. Veškeré pasti nebo jed fungují na všechny ostatní druhy vos a sršně tak, že by je nebylo možno separovat. Problém to bude zejména pro včelaře. Pokud jde o úmrtí lidí, případy samozřejmě jsou, většinou ale u alergiků. V tomto ohledu je nebezpečnější včela, která má jed toxičtější," řekl tehdy pro ŽivotvČesku.cz objevitel sršně asijské na území Evropy, který podle Melichara dokonce vybudoval speciální místnost, kde nechal sršeň asijskou zahnízdit, aby mohl pozorovat její chování.

První potvrzený případ

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, která zajišťuje sledování invazních druhů, potvrdila první záchyt asijského druhu sršně. V pátek o tom informovala na svém webu.

"Včera (čtvrtek) jsme dostali zprávu, že na jednom místě v Plzni poletují velké sršně, zaslané fotografie svědčily o tom, že se pravděpodobně jedná o sršeň asijskou. Dnes (pátek) jsme vyrazili na místo a ověřili, že jde skutečně o tento invazní druh. Nyní se pokusíme najít hnízdo, kontaktujeme hasiče, kteří by je měli zlikvidovat, a budeme informovat místní úřad a veřejnost," uvedl v tiskové zprávě Tomáš Görner z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. 

Dále ve zprávě uvedl, jak se dá sršeň asijská identifikovat, aby nedošlo k záměně. "Je o něco menší než naše sršeň obecná, je tmavší a bezpečně se pozná podle žlutě zbarvených konců končetin. Tato sršeň je nebezpečná hlavně pro včely, které napadá v úlech. Hnízda sršně asijské jsou kolovitého až hruškovitého tvaru a mají vchod z boku. Nejčastěji bývají vysoko v korunách listnatých stromů nebo v lidských stavbách, výjimečně i v zemi," sdělil s tím, že nyní je důležité, aby se invazní druh asijské sršně dále nešířil.

Pro včely riziko, ale panika je zatím zbytečná

Podle Tomáše Melichara je poměrně překvapivé, že ve Francii se zmíněnou sršní výrazné problémy nevznikly. "Nic mimořádného, co by vyvolalo skutečně velké emoce, se tam nestalo. Nedošlo ani k tomu, že by tamní sršeň vytlačila teritoriálně, to se tam také nestalo. Očekávám, že situace bude podobná i v ČR, tedy že by se lidé vyloženě děsit neměli. I když včelaři by samozřejmě už preventivně být na pozoru měli. Jde pořád o predátora a zatím nevíme, co skutečně nastane, a těžko se to určuje. Je potřeba však říct, že hmyzu globálně ubývá, ubývá i sršní," uvedl pro ŽivotvČesku.cz člen České společnosti entomologické při České akademii věd s tím, že za masivním úbytkem hmyzu stojí obecně plošné používání chemických látek v přírodě.

Podobně se ohledně situace - tedy prvního záchytu sršně asijské na území ČR - vyjádřil Augustin Uváčik z Výboru pražských včelařů. Z jeho slov vyplynulo, že vhodné je nepanikařit, ale obezřetnost je namístě.

"Zatím situace v okolních státech úplně dramatická není. Problém může nastat, když sršeň asijská bude mít v nějaké sezóně ještě lepší podmínky pro svůj život, protože ona to zcela jednoduché v tuzemsku nemá, zejména pokud jde o přezimování. Pokud se tu však bude chovat invazně, tak bude mít větší úspěch, protože tu prakticky nemá konkurenta, sršeň obecná není takový lovec. Je ale třeba mít se na pozoru, specializuje se na lov včel a bude záležet na sezóně, ve které se jí bude více dařit. Uvidí se, jak český včelař obecně nový druh predátora přijme do svého života," sdělil pro ŽivotvČesku.cz s tím, že uplynulá zima byla z pohledu českého včelstva děsivá.

"Zimu nepřežilo 251 tisíc včelstev, to znamená, že 41 procent včelařů přišlo o včely, což je extrémní číslo za posledních »x« let. Úhyny tu byly, ale ne takto masivní. Teď se ta komunita buduje znovu, tak se uvidí, jak to ovlivní sršeň asijská. Obavy zatím jsou zbytečné, ale je potřeba nic nepodcenit," dodal pro ŽivotvČesku.cz odborník.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: