Šťabajzna ze seriálu M.A.S.H. slaví 83 let. Loretta Swit dnes chrání zvířata a píše knihy

Herečka Loretta Switová
Herečka Loretta Switová
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 11. 2020

Počátkem 70. let byl seriál z prostředí mobilní armádní chirurgické nemocnice obrovským hitem a diváci z celého světa si ho rádi pouštějí dodnes. Mezi především mužskými protagonisty zářila Loretta Swit, která hrála nezapomenutelnou Margaret Houlihanovou alias Šťabajznu. Tato herečka s polskými kořeny dnes slaví 83. narozeniny. Ačkoliv hereckou kariéru v 90. letech v podstatě pověsila na hřebík, neaktivní babička se z ní rozhodně nestala. Svou energii investuje do bohulibějších činností.

Lorettu Swit si diváci zamilovali jako Margaret Houlihanovou v protiválečném seriálu M.A.S.H. Byla jedinou ženskou postavou, která se v něm objevovala pravidelně a svou rázností si dokázala diváky omotat kolem prstu. Ve skutečnosti má ale Loretta do své postavy daleko.

Seriálová Šťabajzna se musela od počátků své kariéry potýkat s překážkami. Tou největší byla její matka, která si nepřála mít dceru herečku a dlouho se snažila dělat vše proto, aby jí sen o stání před kamerami rozmluvila. Swit se ale nedala a díky svému odhodlání prorazila dokonce i na Broadwayi.

Tichý odchod

V 90. letech Loretta Swit svou hereckou činnost postupně omezovala, až s ní skončila úplně. Roku 2020 se výjimečně objevila ve filmu, a to v dramatu Play the Flute.

Ani po osmdesátce Loretta nelení a věnuje se především charitativní činnosti. Zajímá se hlavně o ochranu zvířat, je členkou několika organizací a stravuje se vegansky.

Dnes již bývalá herečka vydala dokonce i několik knih, z nichž jedna je plná jejích vlastních akvarelových maleb. Další je pak návodem pro tvořivé ženy se zálibou ve vyšívání.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.