Šťabajzna ze seriálu M.A.S.H. slaví 83 let. Loretta Swit dnes chrání zvířata a píše knihy

Herečka Loretta Switová
Herečka Loretta Switová
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 11. 2020

Počátkem 70. let byl seriál z prostředí mobilní armádní chirurgické nemocnice obrovským hitem a diváci z celého světa si ho rádi pouštějí dodnes. Mezi především mužskými protagonisty zářila Loretta Swit, která hrála nezapomenutelnou Margaret Houlihanovou alias Šťabajznu. Tato herečka s polskými kořeny dnes slaví 83. narozeniny. Ačkoliv hereckou kariéru v 90. letech v podstatě pověsila na hřebík, neaktivní babička se z ní rozhodně nestala. Svou energii investuje do bohulibějších činností.

Lorettu Swit si diváci zamilovali jako Margaret Houlihanovou v protiválečném seriálu M.A.S.H. Byla jedinou ženskou postavou, která se v něm objevovala pravidelně a svou rázností si dokázala diváky omotat kolem prstu. Ve skutečnosti má ale Loretta do své postavy daleko.

Seriálová Šťabajzna se musela od počátků své kariéry potýkat s překážkami. Tou největší byla její matka, která si nepřála mít dceru herečku a dlouho se snažila dělat vše proto, aby jí sen o stání před kamerami rozmluvila. Swit se ale nedala a díky svému odhodlání prorazila dokonce i na Broadwayi.

Tichý odchod

V 90. letech Loretta Swit svou hereckou činnost postupně omezovala, až s ní skončila úplně. Roku 2020 se výjimečně objevila ve filmu, a to v dramatu Play the Flute.

Ani po osmdesátce Loretta nelení a věnuje se především charitativní činnosti. Zajímá se hlavně o ochranu zvířat, je členkou několika organizací a stravuje se vegansky.

Dnes již bývalá herečka vydala dokonce i několik knih, z nichž jedna je plná jejích vlastních akvarelových maleb. Další je pak návodem pro tvořivé ženy se zálibou ve vyšívání.

Řada lidí si dodnes pamatuje legendární seriál M.A.S.H., od jehož uvedení na televizní obr...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu