Stále není dostatek proočkovaných. Roman Prymula popsal, co se stane v případě nástupu epidemie

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 8. 2021

Koronavirem se od začátku epidemie nakazilo v Česku přes 1,674 milionu lidí. Reprodukční číslo je 18 dní v řadě pod hodnotou jedna, což značí zpomalování šíření nákazy. Řada odborníků ale poukazuje riziko nástupu epidemie v chladnějších měsících. Stále ani není proočkováno alespoň 70 procent populace, aby došlo k navození kolektivní imunity. "Pokud se to nepodaří, stále tu bude určité riziko onemocnění osob, které očkovány nebudou a které neprodělaly samotné onemocnění," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula (57).

Epidemickou situaci má podle odborníků zlepšit vakcinace proti koronaviru. K tomu, aby se virus nešířil ani mezi neočkovanými lidmi, je podle nich třeba pro kolektivní imunitu nejméně 70 procent očkovaných obyvatel. Zdravotníci dosud podali na 10,52 milionu dávek vakcíny a dokončené očkování má 4,97 milionu lidí, tedy přes 46 procent obyvatel ČR. U varianty delta se mluví o tom, že potřebný cíl je 90 procent proočkované populace. Důvodem je, že je infekčnější než původní varianta viru.

"Tady se stane to, že tu bude stále určité riziko onemocnění osob, které očkovány nebudou a které neprodělaly samotné onemocnění. Našim problém ve srovnání třeba s Británii je, že se nepodařilo proočkovat tu zranitelnou skupinu lidí, kde v Británii to je 99 procent a my tady máme stále několik set tisíc osob, které očkovány nejsou. V takovém případě, kdyby vznikla epidemická situace, tak my tady budeme mít stále určitý počet úmrtí a závažných stavů," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

V souvislosti s vývojem šíření viru se situace mezi regiony liší. Nejhůře je na tom nadále Plzeňský kraj, kde na 100.000 obyvatel připadá v uplynulém týdnu 23 nakažených, proti předchozím dnům se tento počet nicméně snížil. V Praze incidenční číslo zůstává na hodnotě 20, ve středních Čechách a Pardubickém kraji je shodně 13. Ve Zlínském a Karlovarském kraji evidují v posledních sedmi dnech na 100.000 obyvatel jen tři nakažené, což je nejméně v zemi.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.