Reklama:

Stát neuzná protilátky jako alternativu k očkování. Babiš, Prymula i imunolog Thon byli opačného názoru

Covid-19 - Ilustrační snímek
Covid-19 – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 7. 2021

Spor o to, zda je možné v Česku brát protilátky jako alternativu k očkování, se posunul do další fáze. Ministerstvo zdravotnictví ústy Martiny Koziar Vašákové oznámilo, že přesnou hladinu protilátek nejde určit. S tím nesouhlasí imunolog Vojtěch Thon. "Protilátky jsou znakem, že proběhla paměťová imunitní reakce, která je pro toho konkrétního člověka zásadní v tom, aby se on dané infekci pak bránil," řekl lékař pro ŽivotvČesku.cz. Protilátky chtěl nejen kvůli své dceři Vivien (20) uznávat také premiér Andrej Babiš (66). Jako důvod k odložení očkování o nich hovořil také epidemiolog Roman Prymula (57). Uznávání protilátek naopak rozporoval šéf Mezioborové skupiny pro epidemické situace Petr Smejkal (49). "Zaznamenal jsem, že Vivien Babišová a Jaromír Jágr si nechali změřit protilátky, to ale bohužel není ten správný přístup. Touto cestou bych se nevydával," sdělil pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Na téma uznávání protilátek jako alternativy k očkování upozornila manželka premiéra. Monika Babišová v rozhovoru pro Blesk.cz uvedla, že dceři Vivien očkování rozmluvili lékaři, protože má vysoký stupeň protilátek. Po jejích slovech nabyla na intenzitě veřejná diskuze, zda protilátky v Česku uznávat tak, jako to dělá Rakousko. Premiér Andrej Babiš pak ministerstvo zdravotnictví vyzval, aby připravilo systém po vzoru Rakouska.

Reklama:

"Vedeme o tom debatu s panem premiérem, ale toto musí být diskutováno hlavně na odborné úrovni a ta debata se vede, a to nejen u nás, ale i jinde, dělají se studie. Faktem je, že jediný stát, kde se to uplatňuje, je zatím Rakousko, kde to bylo rozhodnutí spíše politické než odborné. Jiné země k tomu takto nepřistupují ani z hlediska mezinárodních institucí, jako je třeba WHO. Stanovisko, jaká je bezpečná hladina protilátek, zatím neexistuje. Ve čtvrtek o tom jednala klinická skupina na ministerstvu zdravotnictví. My víme, že člověk, který prodělal nemoc, a máme to potvrzeno, je 180 dní od prodělání nemoci považován za bezinfekčního, poté už je to otázka. Musí to být rozhodnuto odborně, nikoliv politicky," sdělil minulý týden pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví.

Náměstkyně ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Martina Koziar Vašáková v úterý oznámila, že ministerstvo protilátky uznávat nebude.

"Jako odborník a imunolog, který se zabývá dlouhá léta imunitou, si myslím, že rozhodně není dostatek důkazů pro to, aby se protilátky mohly používat jako důkaz bezinfekčnosti. Stejně to vidí celá naše klinická skupina. A není to jenom náš osobní dojem, ale je to založeno na základě medicíny na důkazech. Rozhodnutí soudu, že ruší mimořádné opatření a říká tomu diskriminace, že nejsou uznávány protilátky, vzniklo na nesprávném podkladě, s nedostatkem odborných důkazů a parametrů," řekla Martina Koziar Vašáková pro idnes.cz a smetla ze stolu rozhodnutí Nejvyššího správního soudu z konce června, které rozhodnutí o neuznávání protilátek považuje za diskriminační.

"Ministerstvo zdravotnictví nemůže doporučit, aby se protilátky staly jedním z parametrů bezinfekčnosti, stejně jako je očkování, šestiměsíční odstup od prodělání nemoci nebo negativní test. Ale v současné době si myslím, že to nepotřebujeme, protože kdo covid prodělal, je chráněn šest měsíců a do těch se má navakcinovat, a kdo nemoc neprodělal a není očkován, tak se má navakcinovat," dodala náměstkyně ministra zdravotnictví.

Podle imunologa Vojtěcha Thona je špatně, že Česko nejde rakouskou cestou. "V Rakousku jde o pochopení, jak funguje imunitní odpověď. Protilátky jsou znakem, že proběhla paměťová imunitní reakce, která je pro toho konkrétního člověka zásadní v tom, aby se on dané infekci pak bránil. Tou hladinou je pozitivita protilátek. My víme, kdy je pozitivní a kdy je negativní. Zjišťujeme pozitivní hladinu protilátek, to znamená, že celá komplexní imunitní odpověď u něj skutečně proběhla a takový člověk není nebezpečný sobě ani svému okolí. Slovo bezinfekčnost je nevhodným slovem, zde se nejedná o sterilizační imunitu, tu nezajistí ani očkování - ani to neumí vyvolat sterilizační imunitu. Ani prodělání nemoci nevyvolá sterilizační imunitu. Pomůže k tomu, že náš imunitní systém se dokáže krásně bránit proti onemocnění právě tím, že už se s ním setkal, a na celé komplexní imunitní odpovědi si vytváří komplex reakcí, aby eliminoval virus a neonemocněl tak, že by umíral," vysvětlil imunolog pro ŽivotvČesku.cz s tím, že pojem bezinfekčnost, který se používá, je nevhodný.

V poslední době o uznávání protilátek mluvil také bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. "Diskutuje se o tom, že u člověka, který má vyšší hladiny protilátek, mohou být vyšší reakce po očkování a v podstatě se výrazně diskutuje na imunologickém poli, že by nebylo nutné člověka, který prodělal onemocnění covid-19, očkovat dvěma dávkami, ale stačilo by vlastní onemocnění a jedna dávka. To by imitovalo to dvoudávkové schéma, a mělo by být dostatečné. Každopádně, když mám vysoké hladiny protilátek po onemocnění, nebo jsem v nedávné době onemocněl, tak je zcela legitimní očkování odložit," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví. Pro televizi Prima CNN pak Roman Prymula dodal, že na lidi s hodnotou protilátek okolo 200 jednotek by se mělo pohlížet stejně jako na očkované.

Debaty o uznávání protilátek se účastnil také šéf Mezioborové skupiny pro epidemické situace Petr Smejkal (49). Podle něj je měření protilátek slepá cesta.

"Touto cestou bych se nevydával. To vede k tomu, že lidé si každý měsíc nabírají protilátky a oddalují očkování. Jediným řešením je co největší proočkovanost populace. Zaznamenal jsem, že Vivien Babišová a Jaromír Jágr si nechali změřit protilátky, to ale bohužel není správný přístup. Je důležité si také uvědomit, že prodělaný covid nechrání úplně proti jiným variantám. Když se prodělá například tzv. varianta britská, tak získané protilátky proti například variantě delta chrání pouze z poloviny. Vyšla studie v odborném magazínu JAMA, že očkování značně zvýší robustní imunitu po prodělaném covidu. Spousta lidí mi psalo, proč protilátky neuznáváme. Je to z mnoha důvodů. Jejich dynamika v každém lidském organismu je trochu jiná, všechny laboratoře by musely být standardizované. Nikde na světě není stanovena shoda, jaká hladina a na jak dlouho jsou protilátky bezpečné," řekl pro ŽivotvČesku.cz infektolog a šéf Mezioborové skupiny pro epidemické situace Petr Smejkal.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: