Stát si dělá, co chce. To nelze tolerovat, říká Andor Šándor k rozhodnutí soudu, který smetl opatření o používání respirátorů

Generál a bezpečnostní expert Andor Šándor
Generál a bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 27. 7. 2021

Aktuálně platné opatření ministerstva zdravotnictví o nošení respirátorů ve vnitřních prostorách není náležitě odůvodněné, Nejvyšší správní soud (NSS) dnes proto opatření zrušil. Zásah vstoupí v platnost za tři dny od právní moci rozsudku, ministerstvo tak má čas reagovat a odůvodnění doplnit. Podle NSS úřad dosud systematicky ignoruje jeho rozhodnutí. Příště už by tak soud mohl rušit opatření hned, bez odkladu, který přiznal dnes. "Stát neudělal vůbec nic, aby si situaci nějakým způsobem pohlídal a aby nedošlo přesně k tomu, že soud něco zruší a ministerstvo rozhodne, že to nebude respektovat. Stát si v zásadě dělá, co chce, což nelze tolerovat bez ohledu na to, že je tu nějaká choroba," okomentoval situaci pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor (64).

Nejvyšší správní soud už dříve vynesl dvě podobná rozhodnutí. Ministerstvu opakovaně vytýkal nedostatky v odůvodnění obdobných opatření. Konkrétně se mělo vypořádat například s otázkou dopadů dlouhodobého nošení respirátorů a také s tím, zda nemohou v některých individuálních případech zdravotní rizika nošení respirátoru převýšit přínosy ochrany dýchacích cest jako prevence šíření koronaviru. Soud žádal doplnit také odkazy na odborné studie. Ministerstvo ale podle NSS většinu nedostatků neodstranilo.

"Kdybych byl ministr zdravotnictví a Nejvyšší správní soud mi zrušil dvě opatření na základě pandemického zákona, tak bych se asi podíval na to, jak ten pandemický zákon bude konvenovat dalším opatřením, která jsme vydali. Muselo by mi logicky dojít, že další zrušovací verdikty budou jen následovat. Pandemický zákon, jako řada různých legislativních norem v této zemi, je řádně »zprasený«," řekl pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor.

Soud zvažoval, zda nemá zrušit opatření s okamžitou účinností nebo dokonce zpětně. Povinnost nosit respirátory ve vnitřních prostorách by tak ze dne na den padla, a to včetně třeba návštěv ve zdravotnických zařízeních nebo sociálních službách. Proto ministerstvu poskytl krátký čas na zjednání nápravy.

"Je vidět, že legislativní činnost ministerstva zdravotnictví, za které nese odpovědnost vláda, je mizérie. To, že se opatření ruší jako na běžícím pásu, ukazuje, že stát se vůči svým občanům chová velmi kacířsky. Pokud by mělo znovu dojít k dalším zvýšeným opatřením, je otázka, zda to budou lidé respektovat, když opatření byla rušena soudem, protože nebyla dobře zdůvodněná nebo neměla oporu v pandemickém zákonu," popsal Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz, k čemu může dojít, pokud budou opatření znovu zpřísněna.

"Merit věci je v tom, že legislativní proces omezující naše osobní svobody je dělán velmi špatně, nemá oporu v pandemickém zákonu a tudíž to logicky vytváří dichotomii mezi tím, co stát nařizuje a tím, co občané musí či nemusí dělat. Připadá mi neuvěřitelné, že přestože tu máme sérii »zrušováků«, stát neudělal vůbec nic, aby si situaci nějakým způsobem pohlídal a aby nedošlo přesně k tomu, že soud něco zruší a ministerstvo rozhodne, že to nebude respektovat. Stát si v zásadě dělá, co chce, což nelze tolerovat bez ohledu na to, že je tu nějaká choroba," dodal bezpečnostní expert Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.