Stav Josefa Laufera, který je v umělém spánku, se nelepší. Promluvil blízký kamarád a psychiatr

nextfoto.cz
Herec a zpěvák Josef Laufer
Foto: nextfoto.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 14. 5. 2021

Je to více než rok od doby, co se Josefu Lauferovi (81) při operaci zastavilo srdce a musel být uveden do umělého spánku. Z toho se dodnes zcela neprobudil. Řada přátel už ztrácí nad jeho stavem optimismus, ale stále zůstává naděje. V případě, že by došlo k přirozenému probuzení, by podle psychiatra Jana Cimického (73) nemělo mít významný vliv na poškození mozku, ale zcela vyloučit se to nedá. "To, co to udělá, je zcela individuální," řekl pro ŽivotvČesku.cz odborník.

Interpret slavné tirácké hymny »Sbohem, lásko, já jedu dál« je nadále částečně na přístrojích na lůžku a se svou dcerou naposledy promluvil před více než dvanácti měsíci. Podle kamaráda z branže, producenta Oldřicha Lichtenberga není stav legendy ideální. "Je to pořád stejné, což upřímně dobře není. Po úvodních pokusech ho vzbudit ho nechávají na samovolný pokus, jestli se vzbudí. Zatím se to nelepší a já jsem hodně smutný z toho, že to trvá takhle dlouhou dobu," uvedl pro portál TN.cz s tím, že zdravotní stav Laufera je střídavý.

Vyloučeno ale není, že se stane zázrak a herec a zpěvák se probudí z umělého spánku. Podle renomovaného psychiatra by nemělo dojít k významným zdravotním problémům v souvislosti s psychikou. "Odráží se to zejména od vlastní konstelace mozku, jeho kapacity. Stává se, že po probuzení dojde ke zmatenosti, protože když dlouho takový člověk nevnímal, mnoho věcí se změnilo," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jan Cimický s tím, že psychika by stavem, kdy je člověk v bezvědomí, neměla být významně ovlivněna.

Zdravotníci ve čtvrtek aplikovali druhý nejvyšší počet dávek vakcín proti onemocnění covid-19 za jeden den, bylo jich 85.621. Celkový počet vyočkovaných dávek se blíží čtyřem milionům, lidí s ukončeným očkováním je téměř 1,1 milionu. V současnosti se začíná čím dál více mluvit o přeočkování. To by podle epidemiologa Romana Prymuly (57) mělo být uplatněno jednou do roka. A není vyloučeno, že by si ho lidé v budoucnu mohli hradit. "Možné je všechno, uvidíme, jak to bude potom nastaveno," nevyloučil bývalý ministr zdravotnictví možnost, že vakcína nebude hrazena z veřejného pojištění.

Naděje nikoho z nejbližších, ani přátel úplně nepouští a všichni unisono věří, že jednou herec otevře oči a bude opět se všemi komunikovat.

Známý český psychiatr Jan Cimický (73) byl muži zákona prověřován necelý měsíc poté, co ho...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu