Štědrý den připomínal téměř jaro, nejvyšší teplota dosáhla 10.4 °C. O víkendu se počasí urve ze řetězu, napadne až 15 cm sněhu

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 12. 2021

I když Štědrý den přinesl výrazný nárůst teplot vzduchu a nebezpečí ledovky, v noci na sobotu a v sobotu ráno se počasí ukáže ve svém zimním kabátě. Na většině území Česka se bude tvořit náledí a na západě i jihu země dojde na sněžení. "V 8 hodin ráno bylo v Čechách jako na jaře, v Českých Budějovicích 8,8 °C, v Praze-Karlově 7,7 °C, v Chebu 6,5 °C. Na východě území bylo o poznání chladněji. V Brně -0,1 °C a Jihomoravský a Zlínský kraj hlásil mrznoucí srážky. Odpolední teploty se zastavily až na 10 °C, a to v Březí," řekla k pátku konzultantka počasí Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že víkend ukáže zcela jiný charakter počasí - místy napadne až 15 centimetrů sněhu.

"V posledních letech na Štědrý den padaly teplotní rekordy, v roce 2017 bylo v Albrechticích 11,2 °C, v roce 2015 v Táboře 11,3 °C, 2013 v Bohumíně 13,2 °C. Na 24. prosince byla u nás nejvyšší teplota naměřena v roce 1958 na stanici Lučina 14,5 °C," ohlédla se do minulosti pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová ohledně teplotních rekordů. Štědrý den totiž mnohé překvapil místy až téměř jarním počasím.

V sobotu se ale počasí vrátí do své původní kondice. "Už po ránu budou teploty klesat v severní polovině území pod bod mrazu a tvořit se tak bude náledí nebo zmrazky. Na jihu území se mohou vyskytnout i srážky mrznoucí s tvorbou ledovky. A do Česka se vrátí sněžení a výrazně se ochladí," zdůraznila k prvnímu víkendovému dni konzultantka počasí Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Další vlna oblevy zřejmě přijde na přelomu roku – to se budou nejvyšší odpolední teploty šplhat také až k 8 °C.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před náledím - platí od pátečních 21:00 do sobotních 09:00, a to pro většinu regionů mimo Jihočeského kraje a jižních částí Vysočiny a Plzeňského a Jihomoravského kraje.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.