Stěrače stírají, ostřikovače stříkají... Jak dnes vypadá garáž z filmu Vrchní, prchni? Před smrtí o natáčení snímku promluvila Libuška Šafránková

Libuše Šafránková s manželem
Libuše Šafránková s manželem
Foto: Profimedia
Markéta Prosová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 27. 5. 2022

Snad každý Čech zná legendární filmové dílo režiséra Ladislava Smoljaka (†78) Vrchní, prchni. Klenot české kinematografie, ve kterém ztvárnil hlavní roli herecký velikán Josef Abrhám (†82), byl divákům představen v lednu roku 1981. Loni tomu bylo čtyřicet let a na významné výročí československé klasiky zavzpomínala i manželka hlavního představitele a nezapomenutelná herecká hvězda Libuška Šafránková (†68), která si ve filmu zahrála roli Helenky Vránové. "Byla pro mě čest, že jsem byla přizvaná," řekla tehdy pro ŽivotvČesku.cz. Řada míst, kde se snímek natáčel, se těší popularitě u lidí dodnes.

Za úspěchem komedie Vrchní, prchni stojí mimo jiné silná trojice – legendární režisér Ladislav Smoljak, pod scénářem filmu je podepsaný Zdeněk Svěrák (86) a hudbu si vzal na starost sám Jaroslav Uhlíř (76).

Příběh pojednává o pražském knihkupci Daliboru Vránovi (Josef Abrhám), kterého si jednoho dne v pohostinství spletou s vrchním číšníkem. Z důvodu své tíživé finanční situace - způsobené zejména nutností platit alimenty svým minulým partnerkám - bere Dalibor příležitost pevně do rukou a stává se z něj falešný vrchní. Snímek si právem získal obrovskou oblibu mezi diváky. Bavil díky skvělému hereckému obsazení a nezapomenutelným hláškám, které zlidověly.

Populární se stala i některá místa, kde se snímek natáčel. Dodnes si na rozhraní Žižkova a Vinohrad v Praze chodí řada lidí fotit slavnou garáž, před kterou zazněl geniání dialog Zdeňka Svěráka a Josefa Abrháma, že není potřeba hlásit funkci stěračů a ostřikovačů, protože je vidět, což Svěrák soulasně uznal a o chvíli později mu filmová manželka ohlásila, že klakson troubí.

Pro ŽivotvČesku.cz krátce před svým skonem promluvila Libuška Šafránková o své roli v divácky oblíbené komedii. "Já jsem byla přizvaná, byla to pro mě čest, že jsem byla přizvaná mezi tyto moje kamarády a oblíbence, jako byl Láďa Smoljak a Zdeněk Svěrák. A právě Láďa Smoljak pro mě hrozně znamenal - díky tomuto filmu jsem se hodně naučila. Byl to vlastně můj začátek s touto dvojicí velikánů a toho jejich vidění si velmi vážím dodnes. Má to stále platnost - i přes dlouhá desetiletí," zavzpomínala dříve pro ŽivotvČesku.cz herečka.

"Točit s manželem je pro mě taková jistota. Je to stejná jistota jako s Láďou Smoljakem či Zdeňkem Svěrákem, můj manžel k nim patří, a když jsem byla v jejich společnosti, tak jsem se cítila úplně svobodná," řekla v minulosti pro ŽivotvČesku.cz fenomenální herečka proslulá svým kultivovaným projevem.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.