Stíny v pětikoaličním ráji. Spor o rozpočet. Premiér Fiala ztrácí vliv a přehled, soudí šéf stínové vlády ANO Karel Havlíček

TK, poslanecká sněmovna, Petr Fiala, Vít Rakušan
TK, poslanecká sněmovna, Petr Fiala, Vít Rakušan
Foto:
Se svolením Jiřího Ovčáčka
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 8. 9. 2023

Komentář Jiřího Ovčáčka: Vláda Petra Fialy – kromě drobných rozmíšek – působí od roku 2021 jako jeden tým, o kterém není třeba pochybovat. Čas ale nahlodal tuto tolik na odiv vydávanou jednotu a na obzoru je tu pře o státní rozpočet na rok 2024. Piráti Ivana Bartoše a STAN Víta Rakušana již oznámili, že budou společně postupovat při projednávání rozpočtu. Je zřejmé, že na druhé straně sporu stojí ODS. Situace podle šéfa stínové vlády ANO Karla Havlíčka, jak řekl pro ŽivotvČesku.cz, ukazuje, že premiér a lídr ODS Fiala ztrácí vliv.

"Je to Bratrstvo kočičí pracky, které si hraje na Rychlé šípy. Navíc je zřejmé, že Petr Fiala ztrácí vliv a přehled," komentoval Havlíček pro ŽivotvČesku.cz situaci, kdy piráti a STAN ohlásili ústy Ivana Bartoše, že o návrhu rozpočtu budou jednat spolu. "Jsem rád, že jsme se na dnešním ranním jednání Pirátů a Starostů dohodli na společném postupu ve věci projednávání státního rozpočtu, jehož schválení vyžaduje dohodu obou koalic. Zásadní nedostatky aktuálního návrhu vidíme v kapitolách, které mají přímý dopad nejen na peněženky občanů, ale i kvalitu života lidí napříč republikou," uvedl Bartoš ve čtvrtek na sociální platformě X.

Podle Havlíčka ještě minulý pátek Fiala tvrdil, jak podpoří inovace a investice. "Aby během několika hodin jako statista sledoval, že Zbyněk Stanjura nekompromisně bere na investicích. Vláda upřednostnila účetní přístup před hospodářskou politikou, což nás doběhne," kritizoval Havlíček, který rozumí postupu hnutí STAN, které úspěšně protestovalo proti drastickému snížení rozpočtu ministerstva školství.

Stínová ministryně financí Alena Schillerová pro ŽivotvČesku.cz ocenila, že si konečně aspoň jedna půlka koalice všimla, že v rozpočtu na příští rok chybí 62,5 miliardy korun úspor na dotacích a provozu, které už od května slibují Zbyněk Stanjura a Petr Fiala. "Mohli by se připojit na naši stranu a dodržení tohoto závazku vyžadovat. To by ovšem znamenalo, že by pan Stanjura musel začít plnit sliby a pracovat. A to by skutečně mohlo mít pro stabilitu pětikoalice nedozírné následky. Za hnutí ANO nicméně slibuji, že dodržení slíbených úspor na dotacích a provozu budeme hlídat jako lvi," prohlásila pro ŽivotvČesku.cz Schillerová.

Stíny v pětikoaličním ráji vládnutí už před časem pro ŽivotvČesku.cz naznačil hlavní ekonom investiční skupiny CFG Vladimír Pikora. "Začalo se ukazovat, jak složité je vládnout v podivném »slepenci« pěti stran. ODS by totiž ráda stlačila deficit ke 200 miliardám korun, jenže STAN deficit a dluh moc nezajímá. Ti žijí tady a dnes, a proto tlačili deficit nahoru," řekl Pikora pro ŽivotvČesku.cz.

Možným vysvětlením počínajícího dělení nerozborné jednoty vládní koalice jsou přece jenom se pomalu blížící parlamentní volby, budou v roce 2025. V politice přitom platí zlaté pravidlo, že čím blíže je hlasování lidu o složení Poslanecké sněmovny, a tím i vlády, tím více politici začínají náhle objevovat v sobě sociální cítění a na korunu přestávají hledět. Je také variantou, že už sledujeme postupné vymezování se dvou bloků. ODS na jedné straně – s tendencí k pravicové politice, a Piráty a hlavně STAN na straně druhé – modelující se do role liberální levice.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.