Stovky lidí přišly na veřejné rozloučení s Hanou Zagorovou. Smrt umělkyně zasáhla exmanžela Vlastimila Harapese

Veřejné rozloučení s Hanou Zagorovou
Veřejné rozloučení s Hanou Zagorovou
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 31. 8. 2022

V Divadle Kalich se konalo veřejné rozloučení s Hanou Zagorovou, která zemřela ve svých 75 letech po dlouhém boji se zdravotními komplikacemi. Na místo dorazily stovky lidí. Dlouhá fronta příznivců zpěvačky, která zemřela v pátek 26. srpna, se v pražské Jungmannově ulici vytvořila již hodinu před začátkem pietního aktu. Pro redakci ŽivotvČesku.cz promluvila řada osobností, kteří na zpěvačku budou vždy vzpomínat jen v tom nejlepším. Bolestivá zpráva zasáhla i Vlastimila Harapese (76), který s mimořádně charismatickou umělkyní byl ve svazku manželském od roku 1986. V roce 1992 bylo manželství rozvedeno.

S populární zpěvačkou se přišli rozloučit lidé všech generací, mnozí z nich s květinami. Skupinka žen si při čekání ve frontě krátila chvíli poslechem písní Zagorové z mobilních telefonů, ke kterým se přidaly svým zpěvem.

"Nezlobte se, nebudu odpovídat. Je mi to moc líto," řekl stroze a velmi těžkým hlasem na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz Vlastimil Harapes, jak bude na národem milovanou umělkyni, se kterou část života strávil, vzpomínat.

Vstřícnější byl zpěvák Bohuš Matuš. "Hanička byla andílek. Pozvala mě na své turné, kde jsem byl jako host a kde jsem ji poznal. Pak jsme šli do studia, ona koupila šampaňské, že si uděláme náladu. Byla miláček. Když jsem byl na těch koncertech, tak jsem viděl, jak moc ji lidé milují. Všude měla plno. Úžasná a milá ženská. Přišlo mi, že měla trošku šansonový hlas. Věděla, o čem zpívá. Měla silný a krásný alt," přiblížil.

Po Haně Zagorové nyní netruchlí jen rodina a fanoušci, ale také kolegové z branže, ze kterých se za celá léta spolupráce a společných akcí stali přátelé. Jednou ze slavných osobností, kterou zpráva o skonu »duhové víly« silně zasáhla, je zpěvačka Helena Vondráčková (75), která prodělala srdeční ataku a musela být pod dohledem lékařů pražského IKEM. I to je důvod, proč se nezúčastnila úterní zádušní mše.

"Je to obrovsky smutná věc, do poslední chvíle jsme všichni věřili, že svůj boj s nemocí zvládne, moc nás to mrzí a pro celý showbyznys je to nenahraditelná a citelná ztráta," řekl pro ŽivotvČesku.cz manžel Heleny Vondráčkové.

"Poslali jsme věnec, ale Helča není v takovém zdravotním stavu, že by se mohla zúčastnit. Úmrtí kamarádky bylo pro ni nečekaným a velkým šokem," řekl v úterý pro ŽivotvČesku.cz smutným hlasem Martin Michal.

V zaplněných prostorách divadla, kde se nacházelo mnoho věnců a květin, organizátoři dávali pokyny přítomným, aby plynule procházeli kolem rakve umístěné na jevišti, kterému vévodila velká fotografie Hany Zagorové.

Po skončení rozloučení z divadla květinové dary převezou na improvizované pietní místo v blízkosti vstupu vyšehradského hřbitova, kde budou umístěny do 3. září do večerních hodin. I sem bude možné se symbolicky přijít rozloučit s oblíbenou zpěvačkou a případně i zapálit svíčku, informovali pořadatelé.

Zpěvačku dlouhodobě provázely zdravotní problémy. Její stav se začal zhoršovat poté, co v září 2020 dostala koronavirus s velmi těžkým průběhem. Kvůli únavě a oslabení organismu od srpna minulého roku zrušila své pracovní závazky.

Umělečtí kolegové, přátelé a další pozvaní hosté se s Hanou Zagorovou rozloučili v úterý v kostele sv. Tomáše v Praze na Malé Straně. Zádušní mše se na přání zesnulé konala jen pro uzavřený okruh lidí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.