Striktní pravidla pro cestu do Chorvatska jsou odtajněna. K moři se nedostane každý

Cestování – Ilustrační snímek
Cestování – Ilustrační snímek
Foto: Showpix.cz

Chorvatsko stanovila pravidla pro zahraniční turisty. K moři se dostanou tři skupiny lidí - ti s negativním PCR testem, který není starší než 48 hodin, ti kteří absolvovali očkování a pak ti, kteří během posledních 6 měsíců prodělali onemocnění covid-19. "Ministr zahraničí byl vyjednávat podmínky v Chorvatsku. Jednal s ministryní turismu a sportu Nikolinou Brnjac. Problematiku obě strany řeší dlouhodobě," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. Mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková pak pro ŽivotvČesku.cz potvrdila, že zájem o Chorvatsko a Řecko mezi českými dovolenkáři rychle roste.

Od prvního dubna se do Chorvatska dostanou lidé s negativním PCR testem, který není starší než dva dny. K moři občany České republiky pustí také očkování. Třetí variantou, kterou Chorvatsko uznává, je prodělaná nemoc covid-19 v posledních šesti měsících. Děti do sedmi let se k Jadranu dostanou bez testu.

"Ministr zahraničí byl vyjednávat podmínky v Chorvatsku. Jednal s ministryní turismu a sportu Nikolinou Brnjac. Problematiku obě strany řeší dlouhodobě," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová.

"Chorvatsko se velmi aktivně na léto připravuje. Pandemická situace v zemi je v tuto chvíli stabilní a s určitými omezeními tak připravují zemi na letní sezonu. Turisté budou muset přijet s testem a řídit se všemi aktuálními nařízeními. To se týká samozřejmě těch, kteří ještě nebudou očkováni. Zároveň chce Chorvatsko zajistit také dodržování ze strany hotelů, restaurací, kaváren, ale také památek nebo muzeí," uvedl již dříve ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Mezi nejoblíbenější místa pro letní dovolenou patří Řecko. V roce 2019 tamější moře, památky a jídlo vychutnávalo téměř půl milionu Čechů. Letos turistickou sezónu zásadně ovlivní koronavirová epidemie. Před cestou do Řecka bude muset občan České republiky splnit jednu ze tří podmínek. "Zásadní je, aby dopředu byly dané jednotné podmínky, které budou platit celou sezónu, aby lidé dopředu věděli, co musí splnit," potvrdil pro ŽivotvČesku.cz mluvčí jedné z největších tuzemských cestovních kanceláří.

"Zájem o Chorvatsko je každý rok velký a nyní čekáme, že ještě poroste. Stejná pravidla má kromě Chorvatska také Řecko, Portugalsko a Španělsko. V případě těchto zemí už Češi vědí, že se tam dostanou. My nabízíme pojištění, které kryje i červené země. Při cestách po Evropě je to 320 korun. Kryje to ubytování v karanténě, náhradní dopravu do České republiky, léčebné výlohy i to, kdyby občan kvůli covidu nemohl odcestovat. Storno je pak zdarma," zhodnotila situaci pro ŽivotvČesku.cz mluvčí agentury Invia Andrea Řezníčková.

V současné době je nutné v Chorvatsku nosit roušky v uzavřených místnostech a dodržovat rozestupy nejméně 1,5 metru.

Řada Čechů se chystá na dovolenou do zahraničí, mnozí už letos navštívili destinace jako D...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.