Studenti se do škol začátkem března nevrátí. Vláda chce delší nouzový stav, chystá další opatření, uvedl Andrej Babiš

Předseda vlády Andrej Babiš
Předseda vlády Andrej Babiš
Foto: Profimedia.cz

Studenti se do škol začátkem března nevrátí, podle premiéra Andreje Babiše (ANO) to není možné. Premiér to řekl po jednání vlády. A uvedl, že žádné další datum možného návratu dětí do škol říkat nebude. Mohlo by se totiž stát, že se opět nedodrží. Situace je vážná, vláda chce zpřísnit opatření. Vláda se dnes ve 20:00 sejde k dalšímu jednání a požádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu i po sobotě, řekl novinářům po ranním zasedání kabinetu premiér.

Od března se postupně měli do lavic vracet závěrečné ročníky středních škol, které na jaře čekají maturitní a závěrečné zkoušky. Později se měla ve středních školách obnovit praktická výuka, která se na dálku často nedá vůbec nahradit. Počítalo se i s návratem žáků devátých tříd, které v dubnu čekají přijímací zkoušky na střední školy. Podmínkou byla distribuce antigenních testů a platnost pandemického zákona.

Prodloužení nouzového stavu

Opatření navázaná na chystaný pandemický zákon by byla podle Babiše nyní proti epidemii covidu-19 nebyla dostatečná, vláda zváží jejich zpřísnění. Odpoledne budou ministři jednat s opozicí, zaměstnavateli i odboráři či Národní ekonomickou radou vlády (NERV), doplnil premiér.

Od pondělí začalo v českých školách a školkách testování dětí. Podle odborníků mají zakoup...

Babiš řekl, že na začátku března bude situace pravděpodobně nejhorší od loňského 1. března, kdy stát oznámil první potvrzené případy covidu-19 v Česku. Nová opatření by se podle něj mohla blížit těm z loňského jara, konkrétní být Babiš zatím nechtěl. "Je třeba to udělat, jinak by nastala v nemocnicích totální katastrofa. Takovou situaci jsme tu ještě neměli," uvedl.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.