Studium a titul DBA – co vám to do života přinese?

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: iStock
Redakce |
[email protected]
Publikováno: 24. 9. 2021

Počítali jste někdy, kolik let jste již strávili studiem? Nejspíš by vás výsledné číslo velmi překvapilo. Mnoho z nás totiž dobře ví, že školou ani univerzitou vzdělávání nekončí.

Pokud si odmyslíme výuku v tzv. rodinném kruhu, tak je pro většinu dětí první zkušeností s cílenou přípravou pro budoucí život již mateřská škola. Sice se tam ještě neučí věci do hloubky, ale na druhou stranu jde o důležitou výuku hlavně v oblasti socializace.  Děti se vlastně nepřímo učí svým soft skills, strategickému uvažování i leadershipu. Obdobně, byť již mnohem více studijně, probíhá i povinné základní vzdělání a vlastně i střední škola. Až do této chvíle vlastně nebyla pro většinu dětí možnost vystoupit z řady obecných vědomostí a začít pořádně objevovat. A zde se začíná tzv. lámat chleba. Někdo se již vrhne do práce a prosazuje svůj talent i navzdory pokračování v dalším studiu a jiní nastoupí zpravidla na vysoké školy, kde se zaměří na určitou oblast vědění. Každému jde něco jiného. Někdo se dá cestou medicíny, práv, vědce, jiný zase touží po ekonomice či stavitelství. Tak to pokračuje až k vytouženému akademickému titulu.

Kam dál

Ani po státnicích však není učení konec. Titul nám sice může otevřít dveře k vysněné kariéře, ale bez dalšího rozvoje je další cesta většinou velmi trnitá. Možností, jak si cestu usnadnit je mnoho. Ať již jde o odborné školení, výukové kurzy, tak i profesní vzdělávání. Manažerské tituly jako MBA jsou již v ČR poměrně dobře známé, ale slyšeli jste o DBA?

Co to vlastně je DBA

DBA je označení pro Doctor of Business Administration a jak již samotný název napovídá, tak jde o tu nejvyšší úroveň profesního manažerského vzdělávání. Toto studium je určené pro ty, kteří už mají za sebou studium MBA, či dosáhli II. stupně vysokoškolského vzdělání, a mají již pár let manažerské praxe.

Studium DBA:

  • Prohlubuje znalosti tak, aby je bylo možné využít v praxi;
  • Rozvíjí myšlení, učí se hledat řešení;
  • Při studiu se dotyčný orientuje na konkrétní firmu, problém či oblast;
  • Zakončuje se závěrečnou prací na konkrétní téma, s řešením a uvedením do praxe.

Jak funguje výuka

Například na Cambridge Business School se studuje kombinovanou formou a studenti během dvou semestrů absolvují celkem 8 specializovaných studijních modulů. Celkem čtyřikrát se za dobu studia fyzicky zúčastní odborných seminářů (vždy na začátku a uprostřed každého semestru), které probíhají pod vedením odborných lektorů. Ti jsou studentům k dispozici samozřejmě i po zbytek jejich výuky, která je již vedena e-learningovou formou. Je tedy na každém ze studentů, jak si studium přizpůsobí svým časovým možnostem. Po úspěšném absolvování všech výukových modulů následuje ještě závěrečná práce a její následná obhajoba před komisí.

Proč vůbec studovat

Důvodů může být celá řada. Někdy je to přímo vyžadováno pracovním místem. Jindy je to potřeba, pokud chce člověk sebe, nebo svou firmu někam posunout. Manažerské znalosti, dovednost správně vést lidi, řešit problémy, přijímat i rozdávat konstruktivní kritiku, vytáhnout ze svých zaměstnanců a podřízených ten nejvyšší výkon – to vše je klíčem k úspěchu.

Studium DBA vám přinese posun v kariéře, lepší finanční ohodnocení, mnoho kontaktů mezi známými a úspěšnými osobnostmi, lepší přísun informací a více možností, jak prorazit i na zahraniční trh.

Je DBA i pro Vás? Pokud jste se v článku poznali a splňujete podmínky ke studiu, tak právě teď je ten pravý čas k přihlášení. Již brzy začíná nový studijní cyklus.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.