Sucho se v ČR začalo prohlubovat. Bouřky budou zatěžovat psychicky labilní jedince, uvedla meteoroložka s varováním, co hrozí při vlně veder

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 7. 2022

Sucho se v Česku v uplynulém týdnu začalo znovu prohlubovat, některý ze tří nejhorších stupňů sucha byl na deseti procentech území. V dalších deseti dnech se sucho kvůli horkému počasí dál zvýší, výjimečné až extrémní sucho může zavládnout až na 40 procentech území České republiky. Vyplývá to z informací zveřejněných na webu projektu Intersucho. Pro ŽivotvČesku.cz promluvila meteoroložka Dagmar Honsová, jaké riziko představují pro lidský organismus vysoké teploty, které aktuálně panují.

"Vysoké teploty jsou zátěžové pro náš organismus - nejvíce pro chronicky nemocné, těhotné ženy, jedince se zhoršenou termoregulací organismu – starší skupinu obyvatel a malé děti, dále pro astmatiky a kardiaky. Dlouhotrvající tropické teploty ale zvyšují únavu nás všech, snižují pracovní výkonnost a zhoršují koncentraci (například při řízení). Při delším vystavení se vysokým teplotám – zejména přes poledne a bez dodatečného přísunu tekutin hrozí úpal. Zátěž vedrem hrozí i při zvýšené fyzické aktivitě – v nejhorším případě vás chytnou křeče. Při rychlých změnách pobytu venku a v klimatizovaném prostředí, kde se teplota liší o více než 5 °C, je nebezpečí nachlazení," uvedla pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Intenzita sucha v povrchové vrstvě, tedy do 40 centimetrů pod povrchem, se v uplynulém týdnu mírně zhoršila. Nejintenzivnější sucho je v západních Čechách a v těsné blízkosti hranic s Rakouskem na jižní Moravě.

V hlubší vrstvě, tedy mezi 40 až 100 centimetry pod povrchem, se intenzita sucha prohloubila tam, kde tento stav trvá větší dobu. Jde zejména o západní a severozápadní Čechy, část Vysočiny, Polabí, Moravu a Slezsko. "Některá z forem sucha, od počínajícího až po extrémní, se v současné době vyskytuje na 53 procentech území v půdním profilu do jednoho metru, oproti minulému týdnu se zdvojnásobilo," uvedli autoři projektu na webu. Míru sucha určují jako poměr aktuální nasycenosti a průměrné nasycenosti v tomto období v letech 1961 až 2010.

V nadcházejících deseti dnech se situace na území Česka podle předpovědi pravděpodobně nezlepší. "Díky kombinaci horkého a suchého počasí se nám výrazně rozšíří půdní sucho. Za deset dnů bude snížená půdní vlhkost na 80 procentech území republiky, z toho mírné a horší kategorie na 70 procentech. Výjimečné a extrémní sucho se dokonce dostane na 40 procent republiky. Situace bude špatná v celém profilu do jednoho metru, a to hlavně na Moravě a na západním okraji Čech," uvedli odborníci v předpovědi vývoje sucha.

"Na přímém slunečním záření přes poledne bez pokrývky hlavy zahrozí úžeh, bez slunečních brýlí zánět spojivek a bez opalovacího krému se spálíte už po 20 minutách – nad střední Evropou je podprůměrný stav ozonu," upřesnila Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že bouřky budou zatěžovat psychicky labilní jedince. Porostou i koncentrace přízemního ozonu.

Jak se při extrémně vysokých teplotách chovat?

  • Zajistit dostatečný přísun tekutin – nealkoholických nápojů, nejlépe vody
  • Neoblékat se teple – volit světlý outfit, materiál len nebo bavlnu, sandály
  • Zdržovat se ve stínu – nejen přes poledne, pokrývka hlavy
  • Snížit fyzickou a psychickou zátěž – sportovní aktivity zařadit na ráno
  • Přisolit si –sůl váže tekutiny v těle
  • Do jídelníčku zařadit potraviny bohaté na draslík – ten reguluje vodní hospodaření v těle
  • Pravidelně se chladit – vlažná sprcha. Pozor na zmrzliny a studené nápoje – po jejich konzumaci hrozí angína
  • Větrat v nočních hodinách

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.