Sud s mrtvolou našli pod čerstvou betonovou podlahou. Kriminalisté v Jindřichově Hradci si myslí, že pachatel se inspiroval orlickými vrahy

Nález sudu v Jindřichově Hradci
Nález sudu v Jindřichově Hradci
Foto: Se svolením Policie ČR
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 2. 2022

V Jindřichově Hradci našli sud s mrtvým tělem. Obětí je muž, který byl před smrtí ubodán. Kriminalisté pracují s verzí, že pachatel se inspiroval tzv. orlickými vrahy, kteří dávali těla do sudů a házeli do přehrady. "Zásadní informaci jsme obdrželi před rokem. Kriminalisté s ní začali pracovat. Vražda se stala v roce 2012," uvedla pro ŽivotvČesku.cz policejní mluvčí Štěpánka Schwarzová.

Policisté v jižních Čechách rozplétají případ, který se velmi podobá tomu, jak své oběti likvidovali tzv. orličtí vrazi, na které se zaměřil populární seriál Devadesátky.

Na začátku vyšetřování byla informace, kterou policisté obdrželi od muže pochybné existence, který se pohybuje na jihočeské drogové scéně.

"Tento nevěrohodný kontakt mluvil o těle v sudu a jeho zakopání. Kriminalisté se pustili do skutečně mravenčí práce a jejich úsilí je přivedlo v říjnu loňského roku k jedné nemovitosti v jindřichohradeckém okrese. Pod relativně novou betonovou podlahou sklepa nalezli modrý plastový sud s tělem zabaleným do látky," uvedl policejní mluvčí Jiří Matzner. Jeho kolegyně Štěpánka Schwarzová pro ŽivotvČesku.cz potvrdila, že k vraždě došlo v roce 2012, ale kriminalisté zásadní informaci o sudu obdrželi až před rokem.

Při vyšetřování vyšlo najevo, že obětí je muž ze Slovenska (ročník 1986). Muž zemřel na následky ubodání.

V srpnu roku 2012 obviněná žena (nar. 1993) z Jindřichova Hradce uspala doma svého přítele a pak dala znamení svému komplici, čtyřiatřicetiletému muži ze Slovenska. Ten vstoupil do bytu, v obýváku stanul nad uspaným sokem a nožem ho na místě usmrtil.

"Ve sklepě domu ho pak v plastovém sudu zakopal metr pod podlahu a zalil betonem. Zda se inspiroval známými orlickými vraždami, to možná řekne až u soudu. Na obviněného muže podali kriminalisté soudu podnět k návrhu na jeho vzetí do vazby. Od soudu by mohli oba odejít s trestem odnětí svobody v délce deseti až osmnácti let," doplnil policejní mluvčí Jiří Matzner.

Případ z Jindřichova Hradce dal vzpomenout na orlické vrahy. Skupinu zabijáků vedl bývalý člen Útvaru rychlého nasazení Karel Kopáč. Vrazi v letech 1991 až 1993 zavraždili pět lidí, vesměs podnikatelů, za účelem peněžního zisku, jejich těla zavařili do sudů a házeli do Orlické přehrady. Vykonavatelem vražd byl Ludvík Černý, který měl kvůli dětskému výrazu v obličeji přezdívku Mimísek. Kvůli tomu, jak se u vražd choval, mu Kopáč vymyslel přezdívku Pacient. Černý (dnes používá jméno Zámečník) v roce 2017 požádal o podmínečné propuštění, to mu bylo zamítnuto. Psychoterapeutka nedošla k závěru, že u vraha proběhla resocializace. Karel Kopáč je po smrti, za mřížemi spáchal sebevraždu. Další člen gangu Vladimír Kuna byl nejprve odsouzen na doživotí, pak mu byl trest snížen, nakonec byl předčasně propuštěn za dobré chování na svobodu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.