Reklama:

Svět nikdy nebyl tak blízko jaderné válce, poutá moderátor Carlson na rozhovor s Lavrovem. Vyjádřil se Šándor

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 12. 2024

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dal rozhovor americkému moderátorovi Tuckerovi Carlsonovi, v němž hovoří o válce na Ukrajině a budoucnosti této země. Podle serveru listu Vedomosti o tom dnes na tiskové konferenci informovala mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová. Carlson podle ní interview zveřejní ve čtvrtek –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ již nyní ale na svém oficiálním webu poutá tím, že »svět nikdy nebyl tak blízko jaderné válce«. Pro ŽivotvČesku.cz se k tomu vyjádřil bezpečnostní expert a komentátor Andor Šándor. Uvedl, že svět nyní čelí řadě »zkoušek«.

Reklama:

"O tom, co se nyní děje na území Ukrajiny, co kyjevský režim dělá mimo území Ukrajiny s ohledem na civilisty, civilní obyvatelstvo, civilní infrastrukturu, objekty," vylíčila obsah rozhovoru Zacharovová, jejíž země už třetím rokem vede proti Ukrajině válku.

Carlson na svém webu uvedl, že cílem rozhovoru bylo zjistit mimo jiné to, jestli svět směřuje k bezprecedentnímu konfliktu mezi Ruskem a Spojenými státy či jestli zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem bude znamenat konec války na Ukrajině. Tvrdí také, že svět nikdy nebyl tak blízko jaderné válce.

Reklama:

Carlson, který musel loni opustit televizi Fox News, už letos v únoru udělal rozhovor s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, po němž byl řadou médií kritizován za nedostatečnou kritičnost vůči ruské hlavě státu.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila Andora Šándora, a to s dotazem, zda je svět skutečně blízko »jaderné válce«. "Myslím si, že svět byl nejblíže jaderné válce v době kubánské krize, která hrozila přerůst v jaderný konflikt, nikoliv nyní. Je pravdou, že je to oblíbená »sovětsko-ruská« karta hrát na jaderné zbraně, protože v zásadě proti USA nemá Ruská federace jinou »zbraň«, na kterou by Spojené státy slyšely. Je to pokračování odstrašování, kdy obě strany si uvědomují následky toho, kdyby byla vypálena jedna raketa. V současnosti svět čelí řadě zkoušek, ať jde o Ukrajinu, Pásmo Gazy. A teď vidíme i rozbroje v Jižní Koreji, takže není důvod říkat, že se nic neděje," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor s tím, že se nyní čekají kroky od Donalda Trumpa, jakou cestou se vydá, ale i zda svět přijme řešení rozmíšek klidnou cestou.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: