Světová legenda Freddie Mercury podlehl před 29 lety zákeřné nemoci. Jeho hlas zůstane nesmrtelným

Freddie Mercury zemřel přesně před 29 lety
Freddie Mercury zemřel přesně před 29 lety
Foto: Profimedia.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 24. 11. 2020

Freddie Mercury (†45) byl a navždy zůstane legendou světové hudební scény. Frontman kapely Queen zemřel 24. listopadu 1991 a od jeho smrti uběhlo dlouhých 29 let. Jeho odchod se stal celosvětovou tragédií, ale zpěvák za sebou zanechal vzpomínky v podobě svých fenomenálních hitů, které v jeho podání nepřestávají znít v našich srdcích.

Legendární zpěvák s obrovským nadáním a hlasem, který se občas vymyká lidskému chápání, se narodil jako Farrokh Bulsara ve Stone Townu na ostrově Zanzibar. Kus svého dětství prožil v Indii u příbuzných, ale v roce 1963 se vrátil k rodině a rok poté s nimi utekl do Velké Británie kvůli sílící revoluci proti zanzibarské vládě. S rodinou našel domov v jihovýchodní Anglii v Middlesexu. Tehdy si už Farrokh říkal »Freddie« a nějaký čas se věnoval studiu umění, které později vyměnil za obor grafiky a designu na londýnské škole Ealing Art College, kde v roce 1969 úspěšně odpromoval.

Během studií se seznámil s tehdy budoucími členy Queenů, jedné z nejslavnějších kapel všech dob – bubeníkem Rogerem Taylorem (71) a kytaristou Brianem Mayem (73). Úspěchy nově vzniklé kapely byly ze začátku pozvolné, ale to především talentovaného zpěváka rozhodně neodradilo v úsilí a velké lásce k hudbě. Už tehdy byl velmi zapamatovatelný svým charakteristickým pěveckým projevem i vystupováním na jevišti. Byl dost extravagantní, uměl udělat neskutečnou show a jeho pěvecké výkony nechávaly posluchače jen s údivem zírat nad tím, co lidský hlas vůbec dovede.

Jenže dobrou a úspěšnou kapelu dělají i velké hity. A těch měla skupina Queen ve svém repertoáru za roky opravdu požehnaně. Ať už se jednalo o We Are The Champions, Radio GaGa, Show Must Go On, We Will Rock You nebo Another One Bites Dust. Bylo jich tolik a promítalo se v nich takové množství emocí, silných životních momentů a pravd, že každý, kdo uslyší jméno kapely Queen, by si dokázal vzpomenout minimálně na jednu z jejich legendárních skladeb.

Jak sám kdysi Mercury řekl, nuda pro něj byla nejhorší nemocí na světě, a proto se chtěl bavit a užívat si života plnými doušky bez ohledu na to, jak občas riskoval. Za svůj život měl několik partnerů a časem se ukázalo, že právě to se mu stalo osudným. Začal mít vážné zdravotní problémy, které se stupňovaly až k tomu nejhoršímu. Den před svou smrtí promluvil otevřeně o své nemoci a přiznal diagnózu AIDS. Dne 24. listopadu 1991 zemřel následkem lobulární pneumonie ve věku 45 let. Svět tak přišel o jednu z největších legend všech dob a zpěváka, jehož hlas zůstane už navěky nesmrtelným.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.