Světový den AIDS: Počet Čechů pozitivních na HIV stále narůstá. Jako nejstarší byl evidován 90letý pacient

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 1. 12. 2020

První prosincový den připadá na ten, kdy se připomíná vážné onemocnění AIDS, které má na svědomí miliony lidských životů po celém světě. Jde také hlavně o zaměření pozornosti na samotnou prevenci a samozřejmostí je také testování zdarma. Oficiální statistky poukazují na to, že pozitivně testovaných Čechů na HIV stále přibývá a mezi nemocnými je u nás více mužů než žen.

Mezinárodní den AIDS má lidem připomenout závažnost tohoto onemocnění a obeznámit je s prevencí, která může předejít rizikům a zachránit život. HIV představuje virus, který napadá imunitní systém a postupně ho poškozuje. Poslední stádiem je pak AIDS, což je zkratka pro Acquired Immune Deficiency Syndrome (v překladu získaný syndrom imunodeficience), kdy je tělo natolik oslabeno, že může dojít k rozvinutí jiných specifických onemocnění. Dodnes mezi lidmi panuje fáma, že k nakažení může dojít pouhým podáním ruky nebo třeba v případě použití stejného nádobí s člověkem, který je HIV pozitivní. Existují však pouze tři způsoby, jak se zdravý člověk může virem nakazit. Tím prvním je samozřejmě nechráněný pohlavní styk, druhým přenos krevní cestou a jako poslední se uvádí přenos z matky na plod. Onemocnění AIDS bylo poprvé zaznamenáno teprve v roce 1981, jak uvádí americký web healthline.com.

Počet Čechů s diagnostikou AIDS každým rokem stoupá. Loni se číslo vyšplhalo na 1811 osob, což je 27% nárůst oproti roku 2015 a infekce HIV se u nás šíří napříč věkovými kategoriemi. V roce 2019 se evidoval nejstarší 90letý nakažený pacient a celkem 64 % HIV pozitivních bylo ve věku 30-49 let, jak uvádí oficiální statistiky Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Podle nich přibývá více nakažených mužů než žen a bylo zjištěno, že v loňském roce lékaři diagnostikovali onemocnění nejvíce pacientům v hlavním městě a nejméně naopak ve Zlínském kraji.

Zrádným faktem je to, že nemocný člověk nemusí o nakažení virem HIV dlouhou dobu vědět a roky nemusí vykazovat ani žádné příznaky. Mezi ty nejčastější patří horečka (38° C a vyšší), projevující se zvětšení mízních uzlin po těle, záněty hltanu a noční pocení. AIDS je v současné době nevyléčitelná nemoc, která vede k fatálním následkům. Kvůli poškození imunitního systému bývá častou příčinou smrti zápal plic nebo tuberkulóza. Mnohdy se s onemocněním AIDS pojí také vyšší riziko některých typů rakoviny.

Ke slavným tvářím, které podlehly zákeřnému AIDS v mladém věku, patří například legendární zpěvák a frontman skupiny Queen Freddie Mercury (†45), americká supermodelka Gia Carangi (†26) - o níž byl natočen také film, kde hlavní roli ztvárnila Angelina Jolie, nebo automobilový závodník Tim Richmond (†34).

 

 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.