Svetr navíc podle Markéty Pekarové Adamové: Redaktor s kamerou vyrazil na nákupy, ceny a výhřevnost se dramaticky liší. Ekonom spočítal, jaká je reálná úspora

Autor: ŽivotvČesku | Nákup svetru podle Markéty Pekarové Adamové
Rudolf Šindelář, Petr Vlk | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 8. 2022

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (37) před týdnem v nedělní Partii Terezie Tománkové národu sdělila, že si lidé příkladem mohou pomoci ohledně situace s nedostatkem energií tím, že si vezmou další svetr. Vycházela ze zkušenosti, kterou získala v rámci studií v zahraničí. Redakce ŽivotvČesku.cz se rozhodla v různých obchodech zjistit, za kolik se svršek dá pořídit v době, kdy se inflace pohybuje přes 17 procent. Redaktor Petr Vlk v doprovodu kamery vyrazil na nákupy do second handu, známého supermarketu a značkového butiku, kde zjistil, že ceny, kvalita a potažmo výhřevnost svetrů se značně liší, to ostatně ukazuje i pořízené video.

Češi už se nemusejí bát toho, že ceny za plyn letí dramaticky nahoru. Zima jim v zimě totiž nebude. Alespoň tedy těm, kteří si během zimních měsíců vezmou o svetr více. Své o tom ví i Markéta Pekarová Adamová, která se řídí zcela jistě známým rčením, že dobrá rada nad zlato.

Politička se před několika dny v rámci televizní debaty ohlédla do časů minulých, když se řešilo téma vytápění budov. Připomněla v ní své studentské časy v zahraničí, kdy svou chytrostí vyzrála nad zimou. "Když jsem byla jako studentka ve Velké Británii, tak si pamatuji, že teploty ve veřejných prostorách byly v zimě mnohem nižší. Bylo to standardní a lidé si nestěžovali... U nás je to určitě pro některé diskomfort. Já se snažím to vnímat tak, že je to možnost, jak jako jednotlivec můžu pomoci celku, tedy zbytečně neklimatizovat, zbytečně nevytápět a holt si vzít další svetr," uvedla Markéta Adamová Pekarová v televizním pořadu.

I když slova šéfky TOP 09 mohla na někoho působit, že jednak nepřináší nic nového, jednak si spíše dělá z lidí srandu, pravdou je, že dva svetry zcela nepochybně člověka v zimě více zahřejí. Otázkou ale je, za kolik se aktuálně dá druhý svetr do domácnosti pořídit. Inflace totiž nezvedá jen ceny energií, ale i oblečení. Redaktor portálu ŽivotvČesku.cz se s kamerou v zádech rozhodl zjistit, kde se dá cenově výhodný svršek pořídit.

"Vyrazil jsem do tří obchodů, které se liší cenovým rozpětím. Nejdražší svetr stál 3950 korun a k dostání byl ve značkovém obchodě v Brandýse nad Labem. Rozhodně musím uznat, že materiál byl velmi příjemný a svršek svůj účel, tedy aby člověka zahřál, splnil," popsal redaktor Petr Vlk, který zavítal i do známého supermarketu a nevynechal návštěvu second handu.

"Obecně »sekáče« v době vysoké inflace jsou ideálním řešením. Jsou tam skvělé ceny. Má návštěva v tomto obchodě ve Staré Boleslavi měla příznivý výsledek, kdy jsem za 39 kaček pořídil parádní svetr se zapínáním až ke krku. Cenové rozpětí svetrů bylo podle značky od 25 korun až po 99 korun. Nevýhodou pak ale je skutečnost, že v těchto obchodech mají jen jednotlivé kusy," vylíčil redaktor portálu ŽivotvČesku.cz návštěvu ochodu se zbožím z druhé ruky.

Zcela nejhorší výběr daného druhu oblečení byl v pražském supermarketu, který patří k největším v ČR. "Tam jsem objevil poslední kus svetru, který po slevě stál parádních 119 korun. I když mi byl o dvě čísla menší, tak materiál byl příjemný," dodal Petr Vlk.

Redakce oslovila finančního experta s dotazem, zda se dá ve druhém svetru, jak doporučila Markéta Pekarová Adamová, ušetřit, když domácnosti sníží vytápění svých nemovitostí o jeden stupeň.

"Pokles teploty o jeden stupeň vede k úspoře pěti až šesti procent energie na vytápění. Při obvyklé roční útratě za teplo ve výši přibližně 26 tisíc korun lze uspořit 1300 až 1560 korun," řekl pro ŽivotvČesku.cz zkušený ekonom a poradce premiéra Štěpán Křeček.

Závěr redaktora: V případě, že bych doma topil v zimě o jeden stupeň méně a pořídil si svetr ze second handu za 39 korun, který mi zcela jistě udělá skvělou službu za skvělou cenu, tak jde nepochybně o ekonomické řešení, které dává smysl. Nosit ale v zimě v 21. století dva svetry je možná pro někoho dobré řešení, osobně to vnímám jako společnou prohru.

Redaktor Petr Vlk
Redaktor Petr Vlk
Foto: ŽivotvČesku

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.