Svobodný budu, až vyprší podmínka, říká Jiří Kajínek. V prezidentské milosti je háček, kvůli kterému musí být ve střehu

Jiří Kajínek
Jiří Kajínek
Foto: Anna Vavríková / MAFRA / Profimedia
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 12. 1. 2023

Již přes pět let je Jiří Kajínek (62) na svobodě poté, co mu prezident Miloš Zeman (78) udělil milost. Ta má však několik drobných »ale«. Spolu s ní totiž obdržel také podmínku, a to na maximální možnou dobu. Její podmínky jsou přitom poměrně přísné. "Oddychnu si teprve ve chvíli, až podmínka skončí," uvedl Jiří Kajínek pro ŽivotvČesku.cz.

Když byl v roce 2017 Jiří Kajínek propuštěn z vězení na prezidentskou milost poté, co si odpykával doživotní trest za dvojnásobnou nájemnou vraždu, neznamenalo to pro něj, že je v tu chvíli považován za zcela bezúhonného člověka. Stále se musí mít na pozoru, aby se nedostal do křížku se zákonem.

"Ono se má za to, že když je člověk omilostněn, tak zkrátka jde na svobodu a hotovo. Tak to ale není. Já jsem byl omilostněn s podmínkou, a to s maximální možnou, která v Česku může trvat sedm let. Obvykle se ale do právního dokumentu píše, že se tato podmínka vztahuje na úmyslně spáchaný trestný čin," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Jiří Kajínek s tím, že v jeho případě z neznámého důvodu tento dodatek u prezidentské milosti chybí.

"Nevím, jestli to byl buď nějaký záměr, nebo panu prezidentovi někdo nevysvětlil, jak se to s milostí má. V každém případě nyní teoreticky stačí i neúmyslný trestný čin, abych se musel opět vrátit na doživotí za mříže. S nadsázkou řečeno stačí, aby mi někdo skočil pod auto nebo abych pomohl paní, kterou někdo přepadl v parku. Když budu mít smůlu a bude to posouzeno jako trestný čin, bude mi úplně k ničemu, že vedu spořádaný život a neprovádím nic nezákonného," popsal Jiří Kajínek pro ŽivotvČesku.cz s tím, že doufá, že za necelé dva roky se už v jeho životě nestane nic tak dramatického, aby to ohrozilo jeho další svobodu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.