Symbol 17. listopadu Marta Kubišová promluvila o legendárním vystoupení z balkonu, Václavu Havlovi a dnešní době

Václav Havel a Marta Kubišová
Václav Havel a Marta Kubišová
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 11. 2021

Jedním z významných symbolů demonstrací po 17. listopadu 1989 se stala i píseň Modlitba pro Martu, kterou z balkonu Melantrichu na Václavském náměstí v Praze zazpívala Marta Kubišová (79) 21. listopadu. Pro ŽivotvČesku.cz zavzpomínala na období, které změnilo chod země. "Asi za všechno vlastně může Václav Havel, který pro mě poslal Ondru Vetchého," v úvodu řekla umělkyně pro ŽivotvČesku.cz, kdo jí tehdy jako ochranka v davu prorážel cestu z práce na Václavák.

Legendární umělkyně sice 17. listopadu na Národní třídě nebyla, o dva dny později ale jejímu zpěvu z balkonu Melantrichu naslouchalo 100 tisíc lidí.

"Václav Havel pro mě poslal Ondřeje Vetchého, když jsem vystoupila s Modlitbou. Přišel pro mě do kanceláře, provedl mě tou pasáží a skončila jsem na balkonu Melantrichu na Václavském náměstí a tam jsem odzpívala asi půlku Modlitby. Ty emoce lidí byly úžasné," zavzpomínala pro ŽivotvČesku.cz Marta Kubišová s tím, že to bylo její největší vystoupení. "Asi po dvaceti letech jsem si řekla, která zpěvačka tohle měla," doplnila s úsměvem několikanásobná vítězka ankety Zlatý slavík a signatářka Charty 77.

K tomu, jak vnímá dnešní dobu, nechtěla říkat vše, co si myslí. "Každý si snil to svoje a my, co jsme v totalitě žili, jsme nevěděli, jak se žije v demokracii. Teď už to víme, po 32 letech to už víme a ne vždy to je jednoduché," velmi diplomaticky zhodnotila umělkyně, co přinesla Sametová revoluce pro ŽivotvČesku.cz.

Smutným dnem se stal 18. prosinec 2011, když devátý a poslední prezident Československa a první prezident České republiky Václav Havel (†75) zemřel. K otázce, zda jí chybí, Marta Kubišová říká, že až tak hluboce ne. "Václav Havel mi celkem nechybí, protože si ho pořád připomínám různými příběhy. Takže ho tu mám pořád," vysvětlila zpěvačka pro ŽivotvČesku.cz a velmi jemným tónem promluvila o současném stavu země. "A bylo dobré, že i když neprezidentoval, tak stav republiky glosoval a lidé věděli, že to pořád hlídá. Teď je to takové... Snad teď můžeme říct, že se to všechno narovná," dodala Marta Kubišová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.