Tabulka, kam smějí Češi od 15. června cestovat. V orientaci pomůže takzvaný semafor

Vláda rozhodla, kam Češi mohou bez omezení.
Vláda rozhodla, kam Češi mohou bez omezení.
Foto: pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 6. 2020

Od 15. června se rozvolní další opatření. Tím je cestovaní do řady evropských zemí. Rozhodl o tom po pondělním jednání vládní kabinet premiéra Andreje Babiše. Prokazovat se negativními testy na onemocnění COVID-19 zůstává při návratu z Velké Británie a Švédska. U jiných zemí jako je Polsko, Řecko, Chorvatsko nebo Bulharsko lze bez omezení. K lepšímu přehledu pomůže takzvaný semafor.

Země jsou v systému rozdělené do tří kategorií značících nízké, střední a vysoké riziko. Češi mohou bez omezení cestovat do států v prvních dvou kategoriích.

Systém je označován za semafor podle barev. Zelená znamená cestování do bezpečných zemí, a to bez omezení testu na COVID-19. Žlutě označené země mají o něco horší epidemiologickou situaci. Tam už bude podmínka testování, případně karantény. Červené země představují největší rizikovost.

Bezpečné země

Do bezpečných zemí jsou zařazeny země Maďarsko, Norsko, Finsko, Švýcarsko nebo další pobaltské země. Do středně rizikových států náleží dále Dánsko, Belgie, Nizozemsko či Irsko.

"Itálie je v očích a hlavách mnoha občanů spojena s koronavirovou nákazou asi nejvíce. Na druhou stranu situace se vyvíjí a dnes je Itálie na tom výrazně lépe, než byla před dvěma měsíci," uvedl ministr Zdravotnictví Adam Vojtěch.

Co se týče zemí mimo Evropskou unii a přidružené země, řešení podle ministrů má být přijato na úrovni celé unie. "Opakovaně jsme se s kolegy shodli, že je potřeba koordinovat to v rámci Evropské unie. Nedává velký smysl, kdyby jeden či dva členské státy otevřely hranice s třetí stranou. Potom je obrovský problém toto kontrolovat. Do 15 .6. Evropská komise doporučila vnější hranice Evropské unie ponechat uzavřené pouze s výjimkou nutných cest z ekonomických důvodů či návratu občanů Evropské unie," uvedl po jednání vlády Petříček.

Čeští občané mohou nyní bez povinnosti předkládat negativní test na koronavirus navštívit Slovensko, Rakousko a Maďarsko, musí se ale do 48 hodin vrátit zpět.

Tabulka evropských zemí, kam lze vycestovat a s jakým omezením:

Bezpečné země:Země středně rizikové:Země s vysokým rizikem:
BulharskoBelgieŠvédsko
EstonskoDánskoVelká Británie
FinskoFrancie
ChorvatskoIrsko
IslandItálie
KyprLucembursko
LichtenštejnskoMalta
LitvaNizozemsko
LotyšskoPortugalsko
MaďarskoŠpanělsko
Německo
Norsko
Polsko
Rakousko
Rumunsko
Řecko
Slovensko
Slovinsko
Švýcarsko
Zdroj: MZ

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.