Tajemný útok v Berlínském muzeu. Umělecká díla byla záhadně poškozena a po pachateli ani stopa

Berlínské muzeum vyšetřuje policie
Berlínské muzeum vyšetřuje policie
Foto: Pixabay.com
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 22. 10. 2020

Policie vyšetřuje nevysvětlitelný útok, který se odehrál na třech místech berlínského Muzejního ostrova a dosud zůstává pro všechny velkou záhadou. Došlo totiž k poškození více než 60 uměleckých děl, ale po pachateli ani stopa. Vyšetřovatelé v případu tápou a nedokážou pochopit, jak ke znehodnocení historických památek došlo.

Umělecká díla, jejichž poškození nemá vysvětlení. Celý případ šetří policie, která se snaží identifikovat původce takové spouště a uměleckého znehodnocení děl, ať už se jedná o kamenné sochy, egyptské sarkofágy nebo malby z dob 19. století. "Pro státní muzea je to největší škoda, kterou někdo způsobil jediným činem," řekla Christina Haak, zástupkyně generálního ředitele berlínských státních muzeí, na tiskové konferenci, jak uvedly Fox News. Velkým problémem zůstává nejen samotné poškození historicky cenných předmětů, ale také to, že jako součást státního vlastnictví nejsou pojištěné.

Incident se odehrál už na začátku října, ale veřejnost o něm záměrně nebyla informována, aby policie mohla vyšetřovat v utajení. "Některá díla byla poškozena politím olejovité tekutiny, ale nežíravé. Přední exponáty muzea nejsou zasaženy," uvedla Friederike Seyfried, vedoucí berlínské egyptské sbírky, jak informovalo CNN. Nyní restaurátoři pracují na tom, aby poničené předměty ošetřili a pokusili se je opravit.

Pro policii je případ záhadou, protože zatím nenašla žádné stopy, které by nasvědčovaly, že útok někdo provedl. Ani kamerové systémy muzea a hodiny sledování natočených záznamů neprokázaly žádného pachatele, který by umělecká díla poškodil. "Neexistuje žádná tematická souvislost a přístup pachatele postrádá jakýkoli patrný charakteristický »vzor«," dodala Haak. Mluví se také o nadpřirozené síle, která by poškození způsobila, hlavně proto, že nikdo tento incident nedokáže racionálně vysvětlit. Navíc mu chybí nějaký motiv a dosud neexistuje důkaz o tom, kdo by mohl takový kulturní zločin spáchat.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.