Tajemný zachránce. Katastrofu v Česku odvrátil jediný člověk, prozradil Jan Hamáček

Jan Hamáček - ministr vnitra.
Jan Hamáček – ministr vnitra.
Foto: Archiv Jana Hamáčka
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 5. 2020

Koronavirovou katastrofu se v Česku podařilo odvrátit za pět minut dvanáct, hodnotí s odstupem času vicepremiér a šéf krizového štábu Jan Hamáček. Portálu Info.cz řekl, že před průšvihem zemi zachránil jeden odborník, který si přeje zůstat v anonymitě.

Když Hamáčkovi expert ukázal matematický model, jak se může koronavirus v tuzemsku rozjet, vicepremiér měl jasno - musí se okamžitě jednat.

„Ten moment, kdy jsem si uvědomil, že se na nás valí vlak v protisměru, byl, když jsem viděl matematický model, který na základě křivek z Itálie a možná už ze Španělska namodeloval, co by to znamenalo v počtu nakažených u nás a kdy dojde ke kolapsu zdravotnictví,“ prozradil Hamáček webu Info.cz.

„Když mi to ten autor prezentoval na ministerstvu vnitra, bylo ticho. Uvědomili jsme si, že v horizontu týdnů se na nás řítí obrovský průšvih,“ dodal vicepremiér.

Boj s epidemií

Jenomže zachránce si přál zůstat v utajení a Hamáček to respektuje. Češi se tak zatím nedozví, kdo odvrátil koronavirovou katastrofu.

„Dohodli jsme se, že není důležité, kdo to byl. Myslím, že nechce být slavný, a my stále s týmem kolem něj spolupracujeme. Odvedl pro tuto republiku obrovský kus práce. Když s tím bude souhlasit, tak mu poděkuji veřejně, ale v této fázi ten souhlas nemám,“ uzavřel šéf krizového štábu, v jehož čele zůstane i po skončení nouzového stavu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.