Reklama:

Tajemství majetku Josefa Abrháma. Tenhle obrovský komplex patřil jeho rodině. Promluvil politik

Cihelna v Kunovicích
Cihelna v Kunovicích
Foto: Profimedia
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 17. 5. 2022

Když se vysloví název města Kunovice, někteří si vzpomenou, že s nimi měl právě zesnulý herec Josef Abrhám (†82) spojený život. Jeho dědeček tam vlastnil cihelnu a herecký velikán tam prožil své dětství. Dříve se mluvilo o tom, že jeho podnikatelské aktivity, které se údajně mají týkat rodinné cihelny, ho zadlužily. Jenže pravda je zcela jiná. "Víte, Kunovice mám hrozně rád a vždy se sem s chutí vracím. Je v tom kus mého života, rád vzpomínám, jak jsem tady jezdil na kole do školy. Je mi moc líto, že se nepodařilo pokračovat v tradici mé rodiny," řekl před lety redaktorovi portálu ŽivotvČesku.cz Josef Abrhám. O cihelně a jejím aktuálním stavu promluvil pro ŽivotvČesku.cz také starosta Kunovic Pavel Vardan.

Reklama:

"Před rokem jsme si připomínali narozeniny Josefa Abrháma výstavou fotografií o rodině Abrhámových. Výstava byla velmi navštěvovaná a lidé vzpomínají na celou rodinu i na předchozí fungování cihelny ve velmi dobrém. Cihelnu už vlastní jiná společnost a nevyvíjí činnost," řekl pro ŽivotvČesku.cz starosta Kunovic Pavel Vardan.

Reklama:

Psal se rok 1948, když komunistický režim zabavil rodině slavného herce rodinný majetek, tedy kunovickou cihelnu. "Děda tam tehdy nechal litry potu a pak o vše jako mávnutím proutku přišel," popsal před časem Josef Abrhám redakci ŽivotvČesku.cz, jak jeho rodině znárodnili majetek.

Majetek herci vrátili až v roce 1993. V roce 2002 ale byla fabrika poslána do konkurzního řízení. V té době některá média uveřejnila nepravdivé články, které z Josefa Abrháma udělaly zadluženého člověka. "Nakonec pozemek i s cihelnou odkoupila belgická firma," řekl herec, kterého si lidé zamilovali ve snímcích jako Vrchní, prchni! či Obsluhoval jsem anglického krále.

"Je škoda, že se mi nepodařilo pokračovat v rodinné tradici, ale život mi předurčil jinou cestu," uvedl herec, kterého tehdy podpořila i manželka. "Rádi na Kunovice vzpomínáme, ale s cihelnou už dlouhá léta nemáme nic společného," řekla redaktorovi portálu ŽivotvČesku.cz Libuška Šafránková (†68) již dříve před svou náhlou smrtí v loňském roce.

Josef Abrhám, kterého si diváci pravděpodobně nejvíce pamatují jako doktora Blažeje ze seriálu Nemocnice na kraji města, zemřel ve věku 82 let. Poslední měsíce přitom trávil v ústraní, pohyboval se pouze na invalidním vozíčku. Kromě toho mu scházel životní elán po smrti milované manželky, s jejímž odchodem se velmi těžko smiřoval. Svou ženu, která zemřela po náročné operaci loni v červnu, tak přežil jen o necelý rok.

O jeho smrti informoval web Blesk.cz, který přinesl výpověď hercova blízkého přítele Jana Kačera (85). "Moc rád vám k Pepíkovi něco řeknu. Teďka ale, prosím vás, ne. Já jsem se z toho ještě nevzpamatoval. Nejsem schopen. Je to pro mě obrovská rána," uvedl zdrcený režisér.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: