Tajemství majetku Josefa Abrháma. Tenhle obrovský komplex patřil jeho rodině. Promluvil politik

Cihelna v Kunovicích
Cihelna v Kunovicích
Foto: Profimedia
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 17. 5. 2022

Když se vysloví název města Kunovice, někteří si vzpomenou, že s nimi měl právě zesnulý herec Josef Abrhám (†82) spojený život. Jeho dědeček tam vlastnil cihelnu a herecký velikán tam prožil své dětství. Dříve se mluvilo o tom, že jeho podnikatelské aktivity, které se údajně mají týkat rodinné cihelny, ho zadlužily. Jenže pravda je zcela jiná. "Víte, Kunovice mám hrozně rád a vždy se sem s chutí vracím. Je v tom kus mého života, rád vzpomínám, jak jsem tady jezdil na kole do školy. Je mi moc líto, že se nepodařilo pokračovat v tradici mé rodiny," řekl před lety redaktorovi portálu ŽivotvČesku.cz Josef Abrhám. O cihelně a jejím aktuálním stavu promluvil pro ŽivotvČesku.cz také starosta Kunovic Pavel Vardan.

"Před rokem jsme si připomínali narozeniny Josefa Abrháma výstavou fotografií o rodině Abrhámových. Výstava byla velmi navštěvovaná a lidé vzpomínají na celou rodinu i na předchozí fungování cihelny ve velmi dobrém. Cihelnu už vlastní jiná společnost a nevyvíjí činnost," řekl pro ŽivotvČesku.cz starosta Kunovic Pavel Vardan.

Psal se rok 1948, když komunistický režim zabavil rodině slavného herce rodinný majetek, tedy kunovickou cihelnu. "Děda tam tehdy nechal litry potu a pak o vše jako mávnutím proutku přišel," popsal před časem Josef Abrhám redakci ŽivotvČesku.cz, jak jeho rodině znárodnili majetek.

Majetek herci vrátili až v roce 1993. V roce 2002 ale byla fabrika poslána do konkurzního řízení. V té době některá média uveřejnila nepravdivé články, které z Josefa Abrháma udělaly zadluženého člověka. "Nakonec pozemek i s cihelnou odkoupila belgická firma," řekl herec, kterého si lidé zamilovali ve snímcích jako Vrchní, prchni! či Obsluhoval jsem anglického krále.

"Je škoda, že se mi nepodařilo pokračovat v rodinné tradici, ale život mi předurčil jinou cestu," uvedl herec, kterého tehdy podpořila i manželka. "Rádi na Kunovice vzpomínáme, ale s cihelnou už dlouhá léta nemáme nic společného," řekla redaktorovi portálu ŽivotvČesku.cz Libuška Šafránková (†68) již dříve před svou náhlou smrtí v loňském roce.

Josef Abrhám, kterého si diváci pravděpodobně nejvíce pamatují jako doktora Blažeje ze seriálu Nemocnice na kraji města, zemřel ve věku 82 let. Poslední měsíce přitom trávil v ústraní, pohyboval se pouze na invalidním vozíčku. Kromě toho mu scházel životní elán po smrti milované manželky, s jejímž odchodem se velmi těžko smiřoval. Svou ženu, která zemřela po náročné operaci loni v červnu, tak přežil jen o necelý rok.

O jeho smrti informoval web Blesk.cz, který přinesl výpověď hercova blízkého přítele Jana Kačera (85). "Moc rád vám k Pepíkovi něco řeknu. Teďka ale, prosím vás, ne. Já jsem se z toho ještě nevzpamatoval. Nejsem schopen. Je to pro mě obrovská rána," uvedl zdrcený režisér.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.