Tajné machinace, na kterých zbohatla manželka Volodymyra Zelenského. Kdo má prezidenta Ukrajiny vodit jako loutku, odhalila zahraniční média

Olena Zelenská a manžel Volodymyr
Olena Zelenská a manžel Volodymyr
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 16. 5. 2022

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj (44) je někdy vnímán jako »chudý princ, který ke království přišel«. Pravdou je, že cesta na post hlavy státu je jako z filmu či románu, chudý ale rozhodně nebyl. Uměleckými a producentskými schopnostmi si vydělával nemalé peníze dávno před vstupem do politiky. Na některých příjmech a transakcích ale ulpívá stín podezření, jestli byly zcela čisté. Aktuálně to ale nikdo nebude řešit, uvedl pro ŽivotvČesku.cz politický marketér Karel Komínek.

Jmění Volodymyra Zelenského a jeho manželky Oleny (44) dosahuje podle zjištění ukrajinské a americké redakce časopisu Forbes necelých třicet milionů dolarů, přičemž hlavním aktivem je zhruba pětadvacetiprocentní podíl v humoristické skupině Studio Kvartal 95. Ta je vlastníkem práv na komediální seriál Sluha národa, v němž Volodymyr Zelenskyj hrál ukrajinského středoškolského učitele, který se stane prezidentem, což následně dokázal i v realitě.

Na podzim roku 2021 se přitom Zelenskyj dostal pod tlak opozice i veřejnosti, když se jeho jméno ocitlo v kauze Pandora Papers mezi více než stovkou politiků, kteří se ve své zemi snažili vyhnout placení daní. Novináři z ukrajinské investigativní skupiny Slidstvo.info upozornili na úzké vazby mezi prezidentem a oligarchou Igorem Kolomojským, který čelil podezření z praní špinavých peněz a v USA kvůli tomu čelí sankcím. Právě tento člověk má být tím, kdo v pozadí tahá za nitky ovládající okolí ukrajinského prezidenta.

Podle dokumentů Pandora Papers Zelenskyj pravděpodobně dlouhou dobu těžil z prostředků, které mu miliardář posílal do offshorových firem. Se společníky kolem zmíněného Studia Kvartal 95 měl tato aktiva ukládat mimo jiné do luxusních nemovitostí v prestižní londýnské čtvrti.

Ačkoli výsledky vyšetřování nepřinesly žádná bombastická odhalení, utrpěla prezidentova reputace bojovníka s korupcí. Reálným výsledkem byl konec Dmytro Razumkova ve funkci předsedy Nejvyšší rady Ukrajiny, odkud ho odvolali prezidentovi spojenci. Razumkov následně Zelenskému vytkl, že se vzdaluje zásadám, se kterými přišel k moci a kterým »všichni uvěřili«. Daňové ráje se podle něj staly součástí vládnoucího systému, ačkoli veřejně razili zásadu, že »offshory jsou hanba«.

V roce 2019 agentura Reuters uvedla, že manželka ukrajinského prezidenta Olena podle oficiálních záznamů o příjmech a majetku koupila v dubnu 2013 od obchodního magnáta Oleksandra Burjaka třípokojový podkrovní byt na poloostrově Krym za 163 893 dolarů (průměrný kurz v roce 2019 za dolar byl 22.934 Kč, což je v přepočtu 3 758 722 Kč, pozd. red.), tedy za méně než polovinu tržní ceny. Zelenskyj ani jeho manželka nereagovali na žádosti o komentář, v následných prohlášeních se Zelenského štáb omezil na konstatování, že všechny ukrajinské daně a poplatky byly zaplaceny a nemovitost byla deklarována v souladu se zákonem. Cena bytu prý byla odborně posouzena a porovnána s ostatními v této oblasti, což je podmínkou pro to, aby prodej uznal notář.

Oleksandr Buryak je bývalý poslanec ukrajinského parlamentu, který se svým bratrem Sergejem ovládal akcionáře ukrajinské věřitelské banky Brokbiznesbank. Již zmiňovaný Igor Kolomojský přitom agentuře Reuters řekl, že věří, že Buryak prodal byt Zelenské levně, protože jeho banka měla nedostatek likvidity a potřeboval rychle získat hotovost. Žádné důkazy na podporu tohoto tvrzení ale nepředložil. Ukrajinská centrální banka prohlásila Brokbiznesbank za nelikvidní 28. února 2014, 10 měsíců po prodeji bytu.

Odborník na politický marketing Karel Komínek pro ŽivotvČesku.cz vysvětlil, proč tato problematická témata aktuálně prakticky nikdo neřeší. "V současné situaci si na kauzu Pandora Papers vzpomene málokdo. Lidská paměť je relativně krátká, tato kauza je extrémně komplikovaná na vysvětlování veřejnosti. Naopak hrdinství ve válce je velmi konkrétní a týmu kolem ukrajinského prezidenta se podařilo vytvořit úžasné PR, což by ale nešlo, kdyby se Zelenskyj nechoval autenticky. Podařilo se jim vytvořit symbol a politika je dnes o symbolech," řekl pro ŽivotvČesku.cz expert na politický marketing s tím, že si neumí představit, že by v brzké době někdo »toxickou« kauzu v souvislosti s ukrajinským prezidentem zmiňoval.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.