Takhle se změnil Menzelův Otík z Vesničko má středisková. Z herce Jánose Bána se stal uhrančivý muž

János Bán si zahrál v legendárním snímku
János Bán si zahrál v legendárním snímku
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 9. 2020

Čahouna s ikonickým předkusem, který se narodil roku 1955 v Budapešti, si pamatuje snad každý Čech. Díky trošce štěstí se stal János Bán (64) hvězdou snímku Jiřího Menzela (†82) s názvem Vesničko má středisková. Právě oscarový režisér ho obsadil do role slaboduchého Otíka.

Za roky, které uplynuly od premiéry legendárního snímku se stala z Jánose Bána nejen herecká hvězda, ale zároveň se z něj stal velmi uhrančivý muž.

Do role Otíka ho Jiří Menzel obsadil poté, co ho viděl hrát vesnického hlupáčka v divadelním představení. Na natáčení v Česku vzpomíná moc rád. A to zejména kvůli tomu, že to byl start jeho poměrně slušné kariéry, ale i kvůli přátelským vztahům v průběhu natáčení.

János Bán ale neměl vždy v životě na růžích ustláno. V minulosti dokonce měl existenční problémy. Zpráva o úmrtí legendárního režiséra ho zasáhla. "Pro mě byla velká čest pracovat s tak humanistickým člověkem. Je to velká ztráta. Byli jsme přátelé. A zhruba jednou ročně jsme se navštěvovali. Zpráva o úmrtí Jiřího Menzela mě velmi zasáhla," řekl János Bán pro Českou televizi.

Jak se za roky od premiéry snímku herec proměnil, se podívejte do galerie.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.